W dniu 4 lutego 2020r. uczniowie SP nr.1 w Smolnicy uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno-edukacyjnym z udziałem dzielnicowego z Komendy Miejskiej Policji w Dębnie , sierżantem Patrykiem Hermanem. Tematem spotkania było: "Bezpieczeństwo dzieci podczas ferii zimowych." Pan Policjant przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych, omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych, ponieważ wielu deklarowało wyjazd w góry z rodzicami. Przestrzegał również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach ( gdyby Zima dała o sobie znać!). Poinformował dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych podczas nieobecności rodziców. Wiele słów ostrzegających padło na temat szkodliwości gier komputerowych i o tym , że gry mogą uzależniać.W związku z tym uczniowie mieli mnóstwo pytań i brali żywy udział w dyskusji, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzą jaką już posiadają.
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE- SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Wspólna wycieczka SP1 i SP2 w Smolnicy
30 stycznia 2020r. o godz. 11:30, 25-cio osobowa grupa uczniów z SP1 i SP2 w Smolnicy, za dobre wyniki w nauce i zachowaniu, ruszyła w kierunku Gorzowa Wlkp. Zaopatrzeni w suchy prowiant, gorącą herbatę i dobry humor weszli na płytę lodowiska „Słowianka”. Harcom i hulankom nie było końca. Niektórzy śmigali czując wiatr we włosach, inni z ogromną cierpliwością trenowali pierwszą jazdę na łyżwach. Tu zawiązywały się nowe przyjaźnie a niektórzy próbowali bawić się w swatki. Opiekunowie również nie próżnowali, ze wzmożoną siłą nacierali dzieci śniegiem albo jeździli na delfinkach zaprzęgając do pracy wychowanków. A wszystko odbyło się dzięki darczyńcom, którzy załatwili nam te atrakcje.
Myślę, że to było świetne podsumowanie półrocznej pracy uczniów i wychowanków. I kto wie? Może pod koniec roku szkolnego znowu pojawi się jakaś nagroda za dobrze wykonaną robotę?
Sukces Anastazji
31.01.2020r. nasza uczennica Anastazja Kołodziejczyk zajęła III miejsce w VII Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Zimowej i Świątecznej w Lipianach.
Nie jest to jej jedyne osiągnięcie, jak sama mówi, nawet nie pamięta w ilu konkursach brała ostatnio udział. A nadmienić należy, że w prawie każdym zajmuje solo lub z trio „WAM” czołowe miejsca. Anastazji życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki , życząc powodzenia 14 lutego w konkursie w Trzcińsku Zdrój.
Żywa lekcja historii
Ile ważyła zbroja? A ile ważył miecz? Jakie stroje nosiły szlachcianki? Jak wyglądały safianowe buty szlachcica? Który z królów elekcyjnych panował najkrócej? A który był niezbyt dobrze wychowany? To tylko niektóre z licznych pytań, na które odpowiedzi udzielili członkowie grupy historycznej podczas spotkania z dziećmi.
21 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „żywej lekcji historii”. Przenieśliśmy się w czasie do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia pierwszych królów elekcyjnych. Goście opowiedzieli o stanie szlacheckim, jego zwyczajach i problemach. Podczas prezentacji siły polskiej husarii w powietrzu świstały szable, a ochotnicy zmagali się z ciężarem zbroi rycerskiej. Nie obyło się również bez pojedynku oraz huku wystrzałów z najprawdziwszego muszkietu.
Ciekawa i humorystyczna opowieść, kontakt z uczniami, którzy odgrywali w spotkaniu różnorakie role, mieli niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz mogli wszystkiego dotknąć i o wszystko zapytać pozostawiły w zebranych niezapomniane wrażenie, że historia to wspaniała kraina, którą warto poznać.
Karolina Sutor
4 All Challenge Code Week
Code Week minął już jakiś czas temu. Większość uczniów już o nim zapomniała, pochłonięta kolejnymi zadaniami z kodowaniem w tle. Jednak dziś w skrzynce e-mail, znalazłam miłą niespodziankę związaną jeszcze z tym świętem. Otrzymałam certyfikat Komisji Europejskiej w uznaniu sukcesu w szerzeniu i rozwijaniu umiejętności kodowania.
Z wielką przyjemnością dzielę się z Państwem treścią otrzymanej wiadomości: "Chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze gratulacje i dziękujemy za odegranie ważnej roli w tworzeniu zeszłorocznego Code Week, najbardziej udanej edycji. Wierzymy, że tworzenie przymierza między nauczycielami, a wychowawcami w całej Europie ma kluczowe znaczenie dla wprowadzenia kodowania większej liczby studentów w całej Europie-a Ty pomogłeś zbliżyć się do tego celu! Bardzo dziękujemy za pomoc w rozwoju umiejętności cyfrowej w całej Europie! Mamy nadzieję, że znów będziemy współpracować w edycji EU Code Week, która odbędzie się już od 10-25 października."
Jeszcze raz serdecznie dziękuje wszystkim uczniom, którzy wtedy bawili się i progamowali razem ze mną🙂 Karolina Sutor
Uczymy Dzieci Programować
Pierwszoklasiści zakończyli realizację IV edycji ogólnopolskiego programu „Uczymy Dzieci Programować”. Przez pół roku w każdym tygodniu wykonywali jedno z przygotowanych w programie zadań, ucząc się podstaw programowania. Na zajęciach wykorzystywali roboty, matę do kodowania, multimedialną matę do kodowania i wiele innych narzędzi. Bogatsi o nowe doświadczenie, rozwój umiejętności i wiedzy z dziedziny logicznego myślenia postanowiliśmy od 1 lutego wziąć udział w V edycji programu. Kolejne wyzwania będziemy tak jak dotychczas realizować w ramach zajęć komputerowych. Już nie możemy się doczekać.
Karolina Sutor
ZEBRANIE
Dzień Babci i Dziadka
Dziadkowie są troszeczkę rodzicami, troszeczkę przyjaciółmi i zawsze obrońcami swoich wnucząt. To właśnie relacja dziadkowie – wnuki sprawia, że rodzina czuje się szczęśliwa. W styczniu, w najchłodniejszej porze roku w naszej szkole odbyło się najcieplejsze święto – Dzień Babci i Dziadka.Dzieci prezentowały wiersze, piosenki o babci i dziadku, tańczyły i śpiewały. Jak co roku również z wielkim zaangażowaniem przygotowały dla swoich gości przepiękne laurki oraz upiekły pyszne babeczki. Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja do kształtowania u dzieci uczuć miłości, dobroci, szacunku, postaw odwzajemniania troskliwości i miłości. Jak wielkim i gorącym uczuciem dzieci darzą swoich dziadków i babcie, mogliśmy się przekonać, kiedy głośno i przy wszystkich zgromadzonych dziękowały im za to, że są, kochają ich, rozpieszczają, spacerują i wiele innych. Mamy nadzieję, że spotkanie pozostanie na długo w pamięci małych aktorów i widzów.
Świąteczne życzenia
Wigilijne spotkanie
Szkoła to społeczność, którą tworzą zwyczajni-niezwyczajni mali i duzi ludzie. Czasami o tym zapominamy, ale z reguły bliskość Świąt Bożego Narodzenia przypomina nam o tym, że w szkole nie jesteśmy sami.
W dniu 20 grudnia cała nasza szkolna „rodzina” zebrała się, aby wspólnie spędzić chwile w radosnej atmosferze oczekiwania na Święta.
To wigilijne spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia nawiązującego do Narodzin Pana Jezusa, a następnie uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i przy pięknie nakrytych stołach wspólnie spożywali wigilijny posiłek. Przy choince śpiewali kolędy oraz opowiadali o zwyczajach panujących w ich rodzinnych domach.9
Podsumowanie zbiórki
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II
Niezależnie od tego jak dużo posiadamy, ważne jest ile możemy dać drugiej osobie. Każdy ma własny limit dobroci, miłości i wydaje się, że ten limit powinniśmy z biegiem czasu powiększać, dzielić się z ludźmi, oferować im swoją pomoc. Dlatego bardzo dziękujemy za włączenie się w akcję charytatywną polegającą na zbiórce żywności i artykułów chemicznych, które przekazaliśmy organizacji Caritas.
Pamiętajmy, że wspierając i pomagając potrzebującym uczymy się dostrzegać drugiego człowieka w potrzebie
Czekając na święta, uczymy dzieci programować – zakodowany kalendarz adwentowy
I klasa wspólnie z wychowawcą przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Czekając na święta, uczymy dzieci programować – zakodowany kalendarz adwentowy”, której organizatorami jest firma Edusense.Uczniowie przez 15 dni, które uczęszczali do szkoły czekając na swięta, wykonywali zadania przygotowane przez Annę Świći Rafała Mitkowskiego, głównych organizatorów programu. Aby wykonać każde kolejne zadanie uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością i umiejętnością logicznego myślenia, a przy tym zgodnie współpracować. Każda aktywność poprzedzona była pogadanką o zwyczajach świątecznych. Dzieci programowały, tworzyły algorytmy, układały sudoku, ćwiczyły pamięć grając w świąteczne memory. Był to niezwykle konstruktywnie spędzony czas. Udało nam się rozwiązać wszystkie zdania.
Karolina Sutor
Klasa pierwsza czyta
Klasa pierwsza ukończyła I Moduł ogólnoploskiego projektu czytelniczego"Lekturki spod chmurki" o nazwie ,,Fikuśne lekturki spod chmurki ”. Pierwszym zrealizowanym zadaniem było przygotowanie w klasie Kącika Czytelniczego do projektu oraz wykonanie Czytusiów– plastelinowych ludzików. Pani Karolina wydrukowała, a dzieci ozdobiły lekturniki i rozpoczęło się wspólne czytanie. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek oczarowały wszystkie dzieci. Uczniowie z przyjemnością wykonali zadania. Lekturę na co dzień czytała uczniom wychowawczyni, a wybrane fragmenty zaproszeni goście: pani Basia, pani Magda i Pan Burmistrz.Uczniowie wypełnili strony lekturnika z zadaniami dotyczącymi czytanej książki, stworzyli plakat zachęcający innych uczniów do sięgnięcia właśnie po tę książkę. Wraz z końcem roku przygoda z lektruą zakończyła, ale w nowym czeka na pierwszoklasistów kolejna fantastyczna opowieść.
Harmonogram zajęć piątek 20.12.2019 r.
Zbiórka Jarmark
Srebro w drużynowym tenisie stołowym
10 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w tenisie stołowym dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci.
W skład drużyny reprezentującej naszą szkołę weszły Eliza Grocholska oraz Maria Żłobicka. Dziewczęta zajęły II miejsce.
Natalia Hertel
Sukces Anastazji
Mamy się czym chwalić. Nasza nowa uczennica Anastazja Kołodziejczyk z klasy VII została laureatką dębnowskich eliminacji rejonowych do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Tym samym reprezentować będzie miasto Dębno podczas konkursu w Będzinie. Życzymy jej powodzenia w dalszych etapach i mocno trzymamy kciuki.
Agnieszka Rosołowska
- Lorem ipsum...
Archiwum Aktualności