Rok szkolny 2021/2022
BINGO BOY READS WITH KIDS
Opis innowacji:
Nauka czytania po angielsku w projekcie BINGO BOY READS WITH KIDS oparta jest na założeniach metody globalnej, zwanej inaczej CZYTANIEM CAŁOWYRAZOWYM. Czytanie globalne to rodzaj wspaniałej zabawy, która sprawia, że dzieci zaczynają kochać czytanie, że czytają wcześniej niż ich rówieśnicy, lepiej, płynniej i że bez czytania nie potrafią już żyć! Czytanie globalne wpływa na szybki rozwój mowy, pobudza wyobraźnię, daje możliwość częstych powtórek językowych. Czytanie globalne oswaja dzieci z tekstami drukowanymi i pozwala im swobodnie wkraczać w późniejszą, regularną naukę czytania jaką zakłada program szkolny.
Projekt czytelniczy BINGO BOY READS WITH KIDS służy m.in. zainteresowaniu dzieci światem książek, wprowadzając je w ten świat szybciej i lepiej. Wczesny start w samodzielnym czytaniu po angielsku zorganizowany jest w formie aktywnych zabaw językowych połączonych z ruchem. W projekcie tym dziecko często prezentuje swoje umiejętności czytelnicze osobom ze swojego otoczenia i zapisuje na ostatniej stronie swojej książeczki, komu przeczytało daną lekturę na głos. Dzięki temu zabiegowi, dziecko ma możliwość ustawicznego utrwalania treści książeczek oraz nieustannie wzmacnia poczucie własnej wartości.
Cele ogólne projektu:
- zainteresowanie dzieci czytelnictwem,
- wprowadzenie dzieci w świat dwujęzycznych książek,
- zachęcenie do samodzielnego czytania w języku angielskim.
Cele szczegółowe projektu:
- rozwijanie słownictwa i swobody mówienia,
- rozwijanie wyobraźni,
- poprawa koncentracji,
- ćwiczenie pamięci,
- wspieranie rozwoju psychicznego,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości,
- poszerzanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań.
KSZTAŁTUJEMY KOMPETENCJE SPOŁECZNE Z UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
Cele innowacji:
- Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności,
- Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań,
- Wzmacnianie poczucia własnej wartości,
- Zwrócenie uwagi na emocje dziecka, umiejętność ich nazywania, radzenia sobie z trudnymi emocjami,
- Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych
Opis innowacji:
Okres pandemii to czas, w którym wychowankowie spotkali się z sytuacjami dotąd dla nich obcymi. Czas, który w znacznym stopniu utrudniał codzienne kontakty z rówieśnikami i budowanie relacji społecznych. Planując działania edukacyjne powinniśmy to uwzględnić. Warto pamiętać, że w nauce kodowania bardzo ważne jest nie tylko uczenie logicznego, krytycznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, ale również umiejętność pracy zespołowej, a także odpowiedzialne korzystanie z urządzeń mobilnych. Kompetencje cyfrowe kształtować możemy w różnym okresie, w połączeniu z innymi ważnymi dla dziecka tematami, pamiętając o dopasowaniu metod do wieku i możliwości rozwojowych naszych wychowanków. Takim tematem może być rodzina, przyjaciele, emocje, empatia i wiele, wiele innych. Dzieci z natury są ciekawe świata, chcą doświadczać, eksperymentować, działać. Odpowiedzią na wyżej wymienione potrzeby małego człowieka może być innowacja wprowadzająca edukację w modelu STEAM (Science, Technologies, Engineering, Arts, Mathematics). Idea STEAM to spójne połączenie wiedzy z różnych obszarów: nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki. Taki sposób pracy powoduje, że dziecko z biernego odbiorcy staje się twórcą, konstruktorem poszukującym najlepszych rozwiązań. Uczniowie angażując w działaniu wszystkie zmysły zdecydowanie lepiej zapamiętują to, czego się uczą. Efektywność takich zajęć jest wyższa niż zajęć prowadzonych metodami transmisyjnymi, gdzie uczeń jest wyłącznie biernym odbiorcą podawanych mu treści. Zaproponowane aktywności w ramach innowacji „Kształtujemy kompetencje społeczne z Uczymy Dzieci Programować ” pozytywnie wpłyną na wszechstronny rozwój dziecka, a zdobyte podczas zajęć kompetencje zostaną wykorzystane przez dziecko, niezależnie od tego, czy będzie chciało w dalszej przyszłości poszerzać swoje umiejętności w zakresie programowania, czy nie.
DŹWIĘKI PRZYRODY
Głównym celem programu jest:
-
promocja zrównoważonego stylu życia zgodnego z hasłami zero waste
-
rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Cele szczegółowe:
-
poszerzanie wiedzy na temat uprawy roślin i hodowli zwierząt
-
przybliżenie zagrożeń cywilizacyjnych i możliwości radzenia sobie z nimi
-
odkrycie nowych pasji
-
kształcenie słuchu fonematycznego
-
rozwijanie kompetencji językowych, matematycznych i społecznych, poprzez radosne obcowanie z muzyką
-
stymulowanie myślenia dywergencyjnego (twórczego)
-
uwrażliwianie na elementy patriotyczne w muzyce ( tańce narodowe, polscy kompozytorzy)
-
kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami
Cele operacyjne:
-
dzieci prowadzą własne uprawy roślin, w miarę możliwości hodowlę zwierząt
-
grają na instrumentach muzycznych, wybijając rytm słyszanej melodii
-
wyrażają muzykę ruchem wg własnego pomysłu
-
będą potrafiły wyrazić muzykę tańcem
Ponadto:
Dzieci odróżniają i nazywają:
-
podstawowe elementy notacji muzycznej
-
dźwięki wysokie i niskie
-
dynamikę utworów (forte, piano) - agogikę utworów (adagio, moderato, allegro)
-
charakter utworów (dur – moll)
-
instrumenty muzyczne
-
wybrane utwory wokalne, instrumentalne i wokalno – instrumetnalne.
Charakterystyka programu
Program „ Dźwięki Przyrody” został stworzony w oparciu o Podstawę programową edukacji wczesnoszkolnej. W szczególności dotyczy pierwszego z celów jakim jest wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji. Progra różni się od dotychczasowych zajęć przyrodniczych, tym, że nie trzeba mieć wykształcenia przyrodniczego by wprowadzać go do swojej pracy, dlatego każdy wychowawca może go realizować. Materiał muzyczny, który wplatany jest w program jest złożony z muzyki dziecięcej, poważnej lub ludowej. Zajęcia są tak opracowane aby połączyć wszystkie obszary rozwoju (poza informacjami przyrodniczymi, muzycznymi, dziecko ćwiczy aparat mowy, rozwija umiejętności matematyczne, językowe i plastyczne, udoskonala także swoją kondycję fizyczną poprzez ćwiczenia i zabawy ruchowe przy muzyce). W programie dzieci zdobywają wiedzę z zakresu teorii, historii przyrody, muzyki oraz instrumentoznawstwa. Wymienione wyżej cele można realizować wnoszącym do dotychczasowych programów coś nowego, inspirującego zarówno dla dzieci, nauczycieli i rodziców.
Założenia dotyczące realizacji programu - główni adresaci, czas, miejsce, sposoby realizacji programu (metody, formy, środki dydaktyczne)
Adresatami projektu „Dźwięki Przyrody” będą uczniowie klasy 1 i 2 oraz uczniowie klas 4-6 podczas edukacji technicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Młodych talentów w Smolnicy.
Program (lub jego elementy) realizować będą nauczyciele klasy 1 i 2.
Program autorski zostanie wdrożony od 14 września 2021 roku i będzie realizowany raz w tygodniu. Funkcjonował będzie 1 rok. Do końca czerwca 2021 autorka zobowiązuje się do przeprowadzenia ewaluacji i opracowania wniosków z realizacji. Będą one podstawą do nowych celów programu.