• LOGOPEDA

• Logopedia to nauka o „kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty”.  Zajęcia logopedyczne w naszej szkole organizuje się dla dzieci z zaburzeniami mowy. Zaburzenia te  w znacznym stopniu utrudniają   komunikację językową, jak i również  powodują trudności w nauce.  Celem oraz głównym zadaniem terapii logopedycznej jest wyrabianie właściwych nawyków mowy, kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej, stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, doskonalenie mowy już ukształtowanej, wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.  Zajęcia logopedyczne prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie i kwalifikacje w zakresie logopedii szkolnej.

• Do zadań logopedy należy:

1. przeprowadzenie badań wstępnych w celu ustalenia stanu mowy dziecka,
        2. diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników organizowanie pomocy logopedycznej,
        3. prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej oraz grupowej w zależności od rozpoznanych potrzeb,
        4. podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem dziecka.

• Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie logopedii lub logopedii szkolnej. Liczba uczestników zajęć wynosi do 4.

Zgodnie z wymienionym zarządzeniem do zadań logopedy należy w szczególności:

1. przeprowadzanie badań wstępnych, w celu ustalenia stanu mowy uczniów, w tym mowy głośnej i pisania;
        2. diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników organizowanie pomocy logopedycznej;
        3. prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej, w zależności od rozpoznanych potrzeb;
        4. podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem ucznia.

Cele strategiczne:

• wczesne rozpoznanie istniejących u dziecka problemów komunikacji językowej;
        • zapewnienie właściwej formy profilaktyki, stymulacji i terapii;
        • korekcja i naprawa wad wymowy.

• Obecnie obowiązujące definicje logopedii mówią, że jest ona „nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty”. Obejmuje też oddziaływanie na psychikę w celu wytworzenia właściwego stosunku do wady mowy i zapobiegania ujemnemu jej wpływowi na kontakty interpersonalne oraz kształtowanie osobowości. Według Genowefy Demelowej logopedia zajmuje się etiologią i patogenezą zaburzeń mowy, ich rozpoznawaniem, zapobieganiem oraz usuwaniem. Interesuje się wychowaniem pod względem mowy, czuwaniem nad jej rozwojem i doskonaleniem oraz ewentualną poprawą, gdy odchyla się ona od normy.

Do zadań logopedii, według Ireny Styczek należą:

• kształtowanie prawidłowej mowy w przedszkolu i w szkole, czyli dbanie o jej prawidłowy i jak najlepszy rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym,
        • doskonalenie mowy już ukształtowanej,
        • usuwanie wad mowy,
        • nauczanie mowy (mówienia i rozumienia) w wypadku jej braku lub utraty,
        • usuwanie zaburzeń głosu,
        • usuwanie trudności w czytaniu i pisaniu.

• Godziny zajęć logopedycznych:

poniedziałek  08:00 - 08:45

wtorek           10:50 - 11:35