W trakcie warsztatów komunikacyjno informacyjnych uczniowie klas IV-V wcielili się w rolę fotografów aby uwiecznić piękno natury.
Autorami zdjęć są: Eliza Grocholska, Hanna Sufisz, Julita Cieślewicz, Sebastian Krzywda oraz Oliwia Dąbska.
M.Czaja
W trakcie warsztatów komunikacyjno informacyjnych uczniowie klas IV-V wcielili się w rolę fotografów aby uwiecznić piękno natury.
Autorami zdjęć są: Eliza Grocholska, Hanna Sufisz, Julita Cieślewicz, Sebastian Krzywda oraz Oliwia Dąbska.
M.Czaja
Do wcześniej przygotowanych koszy: żółtego, niebieskiego i zielonego, dzieci posegregowały śmieci. W ten sposób dowiedzieliśmy się, iż ten rodzaj segregowania śmieci nazywa się recyklingiem i warto go stosować.
Stworzyliśmy również sytuację problemową, czyli ,,Jaki może być dalszy los tych odpadów''? Dzieci dowiedziały się, że z makulatury produkuje się papier, dzięki czemu nie musimy ścinać tylu drzew, które też używamy do produkcji papieru. Ze starych aluminiowych puszek powstają nowe. Z plastikowych odpadów powstają tworzywa sztuczne oraz nowe opakowania plastikowe. A zwyczajne worki na śmieci możemy wykorzystać w przeróżny sposób np. podczas wykonania stroju na bal lub kostium wystawiając sztukę bądź teatrzyk.
Po tak ważnej lekcji dbania o naszą przyrodę, dzieci zadeklarowały, że będą dbać o naszą planetę i segregować śmieci. :)
I. Sekuła
W piątki o godzinie 13:20, gdy cała szkoła pustoszeje a większość uczniów i nauczycieli zaczyna weekend, uczestnicy zajęć "Matematyka od kuchni - nauczanie metodą eksperymentu” zabierają się do pracy. Myśleć by można, że są zbyt zmęczeni, ażeby wykazywać się kreatywnością… Nic bardziej mylnego. Mimo całotygodniowego wysiłku potrafią stworzyć kulinarne arcydzieła. W poprzednim tygodniu był to: Grecki omlet z warzywami z piekarnika. Uczniowie sami przygotowali danie, dowiedzieli się jaką ma kaloryczność i wartości odżywcze a następnie zjedli do ostatniego okruszka. Nawet niejadki poprosiły o dokładkę. I okazało się, że potrawę tę mogą samodzielnie wykonać w domu.
Zainteresowanym podajemy przepis:Na patelni podsmaż warzywa – np. cebulę, cukinię, fasolkę szparagową, paprykę, szparagi itp. Możesz także dodać pokrojoną w kostkę szynkę. Przełóż wszystko do wysmarowanego masłem naczynia żaroodpornego. Jajka roztrzep z odrobiną soli i pieprzu. Masę jajeczną wylej na warzywa. Na to pomidorki koktajlowe. Piecz 20-30 min, aż masa się zetnie, w temperaturze 170 stopni. Gotowy omlet posyp świeżą natką lub szczypiorkiem.
Smacznego!
A.Rosołowska
Otrzymaliśmy Dyplom od Pani Minister Edukacji Narodowej, Anny Zalewskiej, za wzięcie udziału w biciu rekordu wspólnego śpiewania hymnu.
28 lutego 2019r. uczennice klasy IV: Julita Cieślewicz i Martyna Misztal, reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Mieście i Gminie Dębno klas IV zorganizowanym przez SP nr 3 w Dębnie. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Dębnie i miejscowościach gminnych, rozbudzanie zainteresowania swoją miejscowością, jej przeszłością i dniem dzisiejszym, a także kształcenie umiejętności współdziałania w zespole.
Uczestnicy rywalizowali w 13 różnorodnych konkurencjach, odpowiadając na pytania dotyczące miasta oraz gminy Dębno, rozwiązując: krzyżówkę, rebus, umieszczając wydarzenia oraz miejscowości na osi czasu i mapie gminy, rozpoznając budynki na fotografiach. Reprezentacja szkoły miała także ułożyć wierszyk reklamujący swoją miejscowość. Oto jak sobie z tym zadaniem poradziły nasze uczestniczki:
„Smolnica”
Nasza wioska to Smolnica, już od znaku nas zachwyca.
Tu krajobraz jest bajeczny,malowniczy i słoneczny.
Lasy, łąki oraz pola, nie brakuje nam jeziora.
W środku pałac zabytkowy, kościół też nietuzinkowy.
Podstawówka – szkoła nasza, wszystkie dzieci dziś zaprasza.
Więc człowieku do nas spiesz. Spytasz po co? – Dobrze wiesz!
Konkurs nie należał do najłatwiejszych, ale dziewczynom udało się zdobyć VI miejsce. Bardzo im gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Dorota Chiniewicz
Nasza szkoła uczestniczy w programie edukacji czytelniczej „PoczytajMy” w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program jest realizowany w II połowie roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie przy wsparciu bibliotekarza tworzą klub czytelniczy i przygotowują spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkola, uczniów klas 1-3 i świetlicy. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych. Zatem poczytajmy razem😊
D.Chiniewicz
Dnia 27 lutego 2019 roku uczniowie klas :szóstej, siódmej i ósmej wraz z wychowawcami pojechali do teatru do Gorzowa na sztukę "Pan Tadeusz". Po przedstawieniu teatralnym uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez aktorów.
Podczas warsztatów mogli dowiedzieć się, jak wyglądają przygotowania do przedstawienia sztuki na scenie oraz jak przygotować się do interpretacji tekstu literackiego. Następnie uczniowie zwiedzali teatr od kulis i mogli zobaczyć, jak wygląda np. pracownia artystyczna, w której przygotowuje się rekwizyty i dekoracje na scenę.
Wycieczka okazała się cennym warsztatem do dalszej pracy na lekcje języka polskiego.
A.Chimiak
W dniu 23 lutego 2019 roku już po raz szósty w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Smolnicy, odbył się „Integracyjny Turniej Sportowy”, który wszedł już na stałe do kalendarza imprez naszej placówki. Ideą spotkania było włączenie do wspólnej zabawy i aktywności sportowej uczniów ze szkół podstawowych całej gminy. W tym roku do wspólnej zabawy przyłączyły się szkoły: SP Nr 1 w Dębnie, SP Nr 2 w Dębnie, SP Nr 3 w Dębnie, SP Różańsko, SP Sarbinowo, SP Cychry oraz SP Nr 1 w Smolnicy.
Uczestnicy turnieju mieli do wykonania dziesięć konkurencji o charakterze sportowo-zabawowym m.in.: zaprezentowanie okrzyku dopingującego dla swojej ekipy, bieg z piłką, skakanie na skakance, slalom hokejowy, czy wyścig kreta.
W czasie przerwy zawodnicy mogli wzmocnić swoje siły posiłkiem, a nadmiar energii spożytkować tańcząc „zumbę”.
Podczas rywalizacji nie zabrakło dopingu ze strony kibiców, którymi byli koledzy z poszczególnych szkół, rodzice, nauczyciele, a także uczniowie z MOS.
Wszyscy dobrze się bawili i wrócili do domów z uśmiechem na twarzy, złotym medalem oraz słodkim upominkiem.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i zapraszamy za rok.
E.Gierczyńska
Nasi uczniowie wykonali zadanie: Już blisko wiosna!, które jest częścią programu Uczymy Dzieci Programować. Nasze zadanie rozpoczęliśmy od wspólnego kodowania na macie. Porozmawialiśmy o znakach, które mówią nam, że wiosna jest już blisko. Indywidualnie wykorzystując komputer kodowaliśmy kwiaty, które już niedługo będą cieszyć nasze oczy. Na koniec starsi uczniowie zakodowali trasę na kartce papieru. To było ciekawe doświadczenie.
K.Sutor
Kodowanie i programowanie na dobre zagościło w naszej szkole. W świetlicy odbyły się już pierwsze zajęcia z matą do kodowania. Trzecioklasiści mieli okazję poznać OZOBOTA. Kodowanie i programowanie to dobry trening umysłu - rozwija nie tylko spostrzegawczość i pamięć, ale przede wszystkim logiczne myślenie. W bieżącym półroczu nasi uczniowie uczestniczą w ogólnopolskim programie Uczymy Dzieci Programować.
K. Sutor
W ostatnich dniach świetlica zamieniła się w „plac budowy”. Uczniowie projektowali domy swoich marzeń w edytorze tekstu Paint. Wykonując to zadanie musieli wykazać się dokładnością i precyzją. Kiedy rysunki już powstały zajęliśmy się tworzeniem budowli z kolorowych kubeczków.
K. Sutor
Nauka zasad poprawnej pisowni stanowi istotny element kształcenia języka uczniów i jest trudną sztuką. Okazuje się jednak, że nawet ortografia może stać się interesująca. Przekonali się o tym uczniowie klasy III, którzy tropili wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Zajęcia rozpoczęli od rozszyfrowania maty z trudnościami. Następnie odszyfrowali litery ukryte pod kolorowymi kropeczkami. Na koniec wyszukali wyrazy ukryte w klasie i dokonali „transakcji handlowych” na „słownym targu” by móc jak największą liczbę wyrazów zapisać w zeszycie, oj trudna okazała się sztuka negocjacji.
K.Sutor
Praca w grupach na lekcji geografii w klasie V - pozyskiwanie informacji o odkryciach geograficznych z podręcznika i internetu.
Dnia 21 lutego 2019 roku w SP nr 1 w Smolnicy odbyła się licytacja laleczek na rzecz UNICEF - w tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup szczepionek dla najbiedniejszych dzieci z Syrii. Licytację prowadziła Pani Emilia Gierczyńska. W licytacji brali udział uczniowie , nauczyciele i Pani Dyrektor . Łącznie zebrano kwotę 800 zł, z czego najdrożej sprzedaną laleczką okazała się pochodząca z Japonii - Kwiat Wiśni, którą zlicytowano za 135 zł.
Ogromna słowa podziękowania należy skierować do uczniów i ich rodziców, którzy nie zawiedli. Gdyby nie oni, nie byłoby tych pięknych i jedynych w swoim rodzaju laleczek. To dzięki uczniom i rodzicom możemy realizować tę piękną misję w naszej szkole.
Cieszymy się wspólnie, że chociaż w ten symboliczny sposób mogliśmy przyczynić się do poprawy życia dzieci, które mieszkają w krajach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest utrudniony. Wierzymy, że szczepionki zakupione z zebranych funduszy w znacznym stopniu poprawią ich sytuację zdrowotną.
A.Chimiak, M.Paluch
Co wspólnego ma ze sobą matematyka i muzyka?Podczas edukacji matematycznej w klasie 2 uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia, ale całkiem w inny sposób. Wykorzystywali przy tym umiejętność wyklaskiwania i wystukiwania rytmu. Dobierając się w pary i układając w ten sposób przykłady, na które osoba z pary musiała odpowiedzieć. Uczniowie chętnie wykazywali się swoimi umiejętnościami zarówno matematycznymi jak i muzycznymi.
I. Sekuła
W trakcie zajęć z edukacji przyrodniczej uczniowie oglądając film edukacyjny dowiedzieli się jak sadzić i pielęgnować kwiaty. Umiejętności te wykorzystali sadząc kwiaty w kąciku przyrodniczym. Każdy uczeń zobowiązał do pełnienia aktywnych dyżurów i opieki nad roślinami.
I.Sekuła
Dnia 15 lutego 2019 roku w SP nr 1 w Smolnicy odbyły się Walentynki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Impreza rozpoczęła się od rozdania poczty walentynkowej. Chłopiec i dziewczynka, którzy otrzymali najwięcej walentynek zatańczyli wspólny taniec. Następnie uczennice z SU przeprowadziły konkurencje, w których brali udział uczniowie klas 0 - 3 oraz 4 -8. Wszystkim uczniom i opiekunom dziękujemy za wspólną zabawę.
W piątek 22 lutego uczniowie klasy pierwszej i drugiej postanowili wykonać samodzielnie sok z jabłek. Przygotowali szklanki, dzbanek, sokowirówkę oraz główny produkt czyli…jabłka! Okazało się, że wykonanie soku to bardzo prosta czynność. Po umyciu owoców oraz włożenia jabłek do sokowirówki zaczął się prawdziwy „zawrót głowy”: wirowało i wirowało! Sok napełniał szklanki i napełniał jedną po drugiej…aż w końcu zabrakło jabłek, a brzuchy naszych „łakomczuszków” były pełne witaminowej bomby!
P. Piotrowska, I. Sekuła
Powered by aSc EduPage