W bieżącym roku kalendarzowym, Sejm uchwalił przez aklamację: 2018 – Rokiem Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ta rocznica stała się okazją do przybliżenia naszej społeczności szkolnej historii państwa polskiego, jego dorobku w dziedzinach nauki, kultury, sztuki, sportu, literatury oraz przemian gospodarczych, politycznych jak i społecznych.
Głównym celem działań edukacyjnych podjętych przez naszą szkołę było nie tylko poznanie procesów i zmian zachodzących w Polsce w omawianym okresie, z uwzględnieniem wielkich postaci stulecia, ale przede wszystkim budzenie poczucia szacunku do przeszłości, postaw patriotycznych, świadomości narodów bez uprzedzeń co do tożsamości narodowej.
Jednym z pierwszych wydarzeń, które miały miejsce w naszej szkole było posadzenie przez uczniów i pracowników Nadleśnictwa Dębno - 100 krzewów upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wokół szkoły „powiało” barwami narodowymi, , ponieważ krzewy zostały udekorowane wstążkami w kolorze białym i czerwonym.
Kolejnym punktem obchodów było udekorowanie szkolnych korytarzy portretami i informacjami bohaterów, którzy wywarli duży wpływ na losy naszego kraju. Na holu szkolnym przygotowano również multimedialną lekcję historii. Po obejrzeniu wszystkich wystaw i zapoznaniu się z ciekawostkami, nasi podopieczni mieli szansę wykazania się swoją wiedzą podczas przeprowadzonego quizu pt.: „Z kart kalendarza”.
Następnie uczniowie klas IV pod opieką p. dyrektor I. Jach przygotowali akademię wprowadzającą zgromadzonych w atmosferę tamtych wydarzeń, wzbudzając wszystkich do refleksji i zadumy. Jej uwieńczeniem był taniec przedstawiający sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Klasy młodsze zaprezentowały wiersze i pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia tych wszystkich, którzy walczyli o wolność.
Na koniec dnia odbył się ścieżkami smolnickimi „Marsz Niepodległości”. Już z daleka było widać flagi, które powiewały w rękach każdego uczestnika marszu, dlatego miłym zaskoczeniem było dla nas wtórowanie mieszkańców wsi, a także kierowców, którzy przejeżdżali akurat przez tę miejscowość. Z pieśnią na ustach wróciliśmy do szkoły, gdzie umieściliśmy nasze własnoręcznie zrobione flagi na ogrodzeniu przed budynkiem szkolnym.
Setna rocznica tego święta to dla nas lekcja patriotyzmu poprzez przypomnienia sobie ciężkich czasów, które zostały zapisane na kartach historii. Uczestnicząc w tych obchodach daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej i niepodległej Polsce.
Nauczyciele SP nr 1 w Smolnicy