Nasza szkoła uczestniczyła po raz pierwszy w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”. Wszyscy włączyli się w realizację programu poprzez czytanie innym lub słuchanie tekstów przygotowanych przez koleżanki i kolegów. Oczywiście niektórzy w sposób bardziej aktywny działali na rzecz promocji czytelnictwa. I tak grupa złożona z uczennic z klasy VII i VIII utworzyła pod opieką nauczyciela bibliotekarza klub czytelniczy.
Podczas zajęć programu dzieci nie tylko słuchały utworów literackich, ale także rozwiązywały zagadki, podejmowały zabawy ruchowe. Ważnym punktem były prace plastyczne. Dzieci często wyklejały bądź lepiły bohaterów poznawanej literatury. Zawsze towarzyszył temu wesoły nastrój i dużo radości.
Poza tym przeprowadzono akcję czytelniczą pod hasłem „Strefa czytacza”, która miała na celu upowszechnianie czytelnictwa i zwiększenie frekwencji w bibliotece. Jej celem było promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, zwrócenie uwagi na konieczność czytania, aby obudzić zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem okazało się głośne czytanie. Chętni uczniowie na 10 minut przed lekcjami gromadzili się w bibliotece na wspólnym czytaniu. Wybierali książkę, którą chcieli polecić innym do przeczytania.
Oprócz tego, aktyw klubu przekonywał, że czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Promując powyższe wartości zachęcili wszystkich nauczycieli i uczniów do włączenia się i przeprowadzenia niecodziennej akcji „Rzucam wszystko i czytam”. W wyznaczone dni, po usłyszeniu „alarmu czytelniczego”, wszyscy przerywali zajęcia i czytali przez dziesięć minut wybrany fragment książki z nowości wydawniczych, znajdujących się w naszej bibliotece. W klasach młodszych czytali nauczyciele, w starszych już sami uczniowie. Akcja bardzo spodobała się młodym czytelnikom, niektórzy już zadeklarowali, że na pewno sięgną po książkę, której fragment usłyszeli w czasie lekcji. Mamy nadzieję, że akcja wpisze się w codzienne życie szkoły i tym samym zachęci uczniów do sięgania po słowo drukowane.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym klubowiczom za wspaniałą prace w tym półroczu i zachęcam do dalszej współpracy.
Opiekun koła czytelniczego Dorota Chiniewicz