Święta coraz bliżej ... Nie mogło więc zabraknąć pięknej tradycji, jaką jest dekorowanie pierników. Uczniowie klasy I z wielką radością przystąpili do pracy. Możliwości było wiele, a dzieciom nie zabrakło pomysłów. Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się wyobraźnią i przyozdobić ciasteczka według własnego pomysłu.
Pierwszoklasiści dekorowali pierniczki
Szkoły pełne talentów
Miło nam poinformować, że dzięki Państwa zaangażowaniu w akcję #szkołypełenetalentów otrzymaliśmy zestawy gier, które już umilają naszym uczniom czas spędzony w świetlicy szkolnej. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przekazali talenciaki naszej szkole.
Śnieżynki 3D
Uczniowie klasy V i VI mieli okazję wykorzystać na zajęciach długopisy 3D, zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Wykonali ścieżynki, które wykorzystaliśmy do zdobienia stroików świątecznych i choinek. Uczniowie byli zaangażowani w staranne wykonanie przydzielonych zadań. Efekty były zachwycające, a uczniowie bardzo zadowoleni.
Ubieramy choinkę…czyli tworzymy animację w aplikacji Scratch Junior
Podczas lekcji w klasie III uczniowie przygotowali animacje w aplikacji Scratch Junior. Poprzez odpowiedni wybór kolorowych scratchowych bloczków, dzieci samodzielnie stworzyły prosty skrypt. Scratch Junior daje mnóstwo możliwości. Jest to program przyjazny, prosty i kolorowy. Uczniowie świetnie sobie z nim radzą. Rysowanie nowych duszków, nagrywanie swojego głosu i wprawianie bohaterów w ruch to ich ulubione zajęcie.
Warsztaty profilaktyczne
13.12.2022 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne przez firmę Krakowskie Centrum Edukacji i Profilaktyki.
Tematy warsztatów:
- I-III "Przemoc werbalna-słowa, które ranią całe życie". Uczniowie poznali konsekwencje dla sprawcy i ofiary przemocy werbalnej, nabyli umiejętność skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów oraz wypracowali asertywną postawę wobec osoby stosującej przemoc werbalną.
- IV-VI " Konflikt-rozwiązywanie sporów bez przemocy". Uczniowie poznali sposoby rozwiązywania konfliktów bez przemocy, poznali skutki jakie wynikają z sytuacji konfliktowych oraz nabyli umiejętność prawidłowego radzenia sobie z gniewem.
- VII-VIII "Uzależnienie od internetu, komputera, telefonu komórkowego i Faceeboka". Warsztaty pomogły uczniom zrozumieć czym jest uzależnienie od komputera, telefonu komórkowego i internetu. Dzieci poznały objawy uzależnień, nabyli wiedzę , gdzie należy się zgłosić z problemem nadużywania komputera, telefonu czy internetu. Uczniowie nauczyli się również rozróżnić pożyteczne od bezużytecznego spędzania czasu przed ekranem.
Bardzo dziękujemy za sfinansowanie warsztatów Miejsko-Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów w Dębnie.
Konkurs - Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Papierosów uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie powiatowym organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Myśliborzu pt."Koleżanko, kolego - używki to nic dobrego".
Jest mi bardzo miło poinformować, że nasza uczennica Martyna Misztal z klasy VIII zdobyła III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kartki świąteczne
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia podczas zajęć na świetlicy robi się bardzo świątecznie. Uczniowie na lekcjach plastyki oraz na świetlicy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do wycinania, wyklejania i kolorowania. W ten sposób powstały piękne kartki świąteczne, które zostały dostarczone do Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębnie oraz do Schroniska im. św. Brata Alberta w Dębnie.
Kartka świąteczna dla każdego
Przez kilka tygodni listopada i grudnia 2022 r. wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przygotowywali kartki świąteczne - łącznie ponad 280 - dla mieszkańców obwodu naszej szkoły.
Zaangażowanych było naprawdę mnóstwo osób, a efekt? Oczywiście, wspaniały!
Kartki są już w trakcie dostarczania do domów i na pewno będą miłym prezentem na święta.
L.K.
Wolontariusze z wizytą w przytulisku w Chojnie
17 grudnia 2022 r. grupa wolontariuszy pod opieką pani Lidii Karpińskiej odwiedziła chojeńskie przytulisko dla zwierząt prowadzone przez stowarzyszenie „ Psijaciele”.
Pieski były akurat na wybiegu, dlatego też opiekunki, które tam pracowały od rana, zamknęły je w kojcach, byśmy bez przeszkód mogli przekazać mokrą karmę dla zwierzaków.
Wiktor i Krzysiek z klasy ósmej pomogli też przenieść słomę przywiezioną przez jednego z darczyńców do ocieplenia bud dla psów. W nagrodę otrzymali przypinki z logo „Psijaciół”, kilka odznak kupiliśmy, by wspomóc działalność stowarzyszenia.
Zwierzaki w tym przytulisku mają bardzo dobrą opiekę oraz warunki. Odebrane najczęściej z interwencji, tutaj dochodzą do siebie, są poddawane socjalizacji i następnie ogłaszane do adopcji.
Obecnie w przytulisku przebywa piętnaście psów i około pięćdziesięciu kotów – różnej maści i wielkości. Jeden z kotów był cały biały i pozwolił się pogłaskać, na co nie pozwalały inne koty, gdyż w większości to koty półdzikie, wolnożyjące, tutaj przychodzą schronić się przed zimnem oraz napić i najeść się do syta. Smutne jest to, że mają swoich właścicieli, którzy ich nie karmią, nie opiekują się nimi, dlatego zwierzęta szukają pomocy gdzie indziej.
Z piesków naszą uwagę przykuło zwłaszcza kilka z nich. Jeden niewidomy staruszek, drugi – czternastoletnia sunia Saba oraz może niespełna roczny szczeniaczek. Pieski były bardzo szczekliwe, ale gdy się do nich podeszło bliżej, do krat kojca, cichły i z ciekawością nam się przyglądały. Ufnie wbijały noski w kraty i domagały się głaskania. Może szukały wśród nas swego nowego właściciela?
Na pewno jeszcze niejednokrotnie odwiedzimy to przytulisko.
L.K.
Lekcje ortografii z wykorzystaniem monitorów interaktywnych
Wszyscy uczniowie lubią uczyć się używając nowoczesnych technologii. Na języku polskim lub zajęciach wyrównawczych często korzystamy z monitorów interaktywnych. Dzieci bardzo lubią pracować w aplikacji Wordwall, zwłaszcza podczas lekcji powtórzeniowych, gramatyki czy ortografii. Jaką to im sprawia frajdę, zobaczcie sami na powyższych zdjęciach.
Rodzinne warsztaty świąteczne
Ruszyły wielkie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, a razem z nimi pełnia obowiązków i dekorowania domów i mieszkań. W tej atmosferze uczniowie naszej szkoły przygotowywali razem z rodzicami stroiki bożonarodzeniowe. Warsztaty były radosnym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców i przeniosły wszystkich zgromadzonych w nastrój oczekiwania na magiczne Święta Bożego Narodzenia. Stroiki zostały sprzedane po niedzielnej mszy świętej, a zgromadzone w ten sposób środki zostaną przekazane na konto Rady Rodziców.
Wszystkim Rodzicom dziękujemy za przybycie oraz wspólnie spędzony czas :-)
.
„Reading brings us unknown friends”
16 grudnia o godz.9:00 odbył się II Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy z języka angielskiego dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych „Reading brings us unknown friends”.
W zmaganiach udział wzięli uczniowie klasy 6: Hanna Kolanek, Martyna Skowronek i Vincent Kopaniecki.
Głównym założeniem jest promowanie nauki języka angielskiego, zachęcenie uczniów, do czytania książek w języku obcym, rozwijanie i doskonalenie kompetencji językowych, informatycznych, rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz kreatywności.
Matematyka w klasie I
Uczniowie klasy pierwszej uczestniczą w projekcie #20miutdlamatamtyki, którego celem jest wykorzystanie naturalnego potencjału umysłu dzieci poprzez uczenie w działaniu, szanując ich możliwości poznawcze. Nabwanie wiedzy poprzez zabawę i doświadczanie. Projekt to dzieło dr Zuzanny Jastrzębskiej-Krajewskiej oparty na metodach pracy opisanych w "Dziecięcej Matematyce dwadzieścia lat później" autorstwa E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej. Podczas zajęć dzieci liczą pieniądze, mierzą, przelewają, tworzą modele przestrzenne itp. Wykorzystują miarki, klocki, banoty,mety, butelki, kasztany, liczydła itp. Lekcje powadzone są z wykorzystaniem metod aktywnych. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach.
Edukacja z lego w klasie II
Podczas zajęć w klasie II uczniowie przy wsparciu kolegów koleżanek z klasy VI konstruowali model tancerza breakdance i ręki robota z klocków otrzymanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć rozwijali nie tylko kompetencje cyfrowe, ale również społeczne takie jak komunikacja i współpraca w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych, udział w projektach zespołowych oraz zarządzanie projektami.
Portret - klasa VIII
Dzięki pozyskanym pomocom z projektu „Laboratoria Przyszłości” m.in.takim jak aparat, statyw lub gimbal, uczniowie naszej szkoły mają możliwość nabywania umiejętności tworzenia zdjęć i filmów. Uczniowie klasy VIII stworzyli wspaniałe portrety , które poddali procesowi obróbki. Ich prace mogą państwo podziwiać w albumie w galerii na stronie szkoły.
Długopis 3D w klasie III
Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a rozpuszczony filament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach. Pracując z długopisem uczniowie uczą się koncentracji, cierpliwości oraz ćwiczą umiejętności manualne. Uczniowie klasy III podczas zajęć stworzyli przy jego pomocy pomoc dydaktyczną sudoku, które posłuży im i ich młodszym kolegom.
Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?
Pierwszoklasiści podczas zajęć z edukacji matematycznej realizują projekt "Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?" przygotowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci W Klasie. Projekt ma na celu odkrywanie z uczniami praktycznego zastosowania matematyki. Podczas pierwszych zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Ile papieru jest w rolce? Jednym z trudniejszych tematów w programie edukacji matematycznej są jednostki i ich przeliczanie. Eksperyment z papierem, poprzez osadzenie tematu w konkrecie, pozwala go oswoić. Pojawia się tu kwestia błędu pomiaru i naszej dokładności. Dobrym wprowadzeniem do przeliczania jednostek jest pokazanie, że nawet stopy, łokcie i kciuki mają swój przelicznik na współczesne miary.
Pierwszoklasiści dokarmiają ptaki
Pierwszaki podczas zajęć zdobyły informacje o życiu ptaków, dowiedziały się jak można, im pomóc np. budując karmnik. Dzieci zapoznały się też z nazwami ptaków, które przylatują do karmnika, a także z tym, co nasi skrzydlaci przyjaciele jedzą zimą. Uzbrojone w wiedzę teoretyczną przygotowali ptasie przysmaki i ruszyli na wyprawę. Przysmaki na ptasich przyjaciół zawisły na drzewach otaczających teren szkoły. Dzieci zobowiązały się, że przez całą zimę będą doglądały stołówki, żeby była czysta i aby niczego w niej nie zabrakło.
Kreatywność podczas zajęć informatyki
Uczniowie klasy VII podczas zajęć informatyki wykorzystali sprzęt fotograficzny do wykonania fotografii w wybranych miejscach Smolnicy. Fotografie wykorzystali do stworzenia fotomontażu w programie Paint 3D. Powstały obrazy przedstawiające producenta muzycznego Marshmello, piękne motyle, pojawiły się również nietypowe stwory. Uczniowie wykazali się w tym zdaniu niezwykłą kreatywnością. Zapraszam do obejrzenia ich fantastycznych prac.
- Lorem ipsum...
Archiwum Aktualności