Dnia 29 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Dębnie najlepsi z najlepszych stanęli do językowej rywalizacji w konkursie języka angielskiego "Easy English". Naszą szkołę dumnie reprezentowali uczniowie klasy III - Michał Kocur oraz Wojciech Telej. Chłopcy wykazali się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności z zakresu słownictwa, gramatyki oraz znajomości kultury Wielkiej Brytanii. Serdecznie im gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie.
VI Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas II i III – Easy English
Dzień mamy i taty
Z okazji Dnia Mamy i Taty nasze przedszkolaki i uczniowie klas I-III przygotowali wspólny występ, podczas którego zaprezentowali piosenki oraz krótkie wierszyki o mamie i tacie. Tego dnia wszystkie dzieci od rana nie mogły doczekać się występu oraz przybycia swoich rodziców. Podczas przedstawienia dzieci dały z siebie wszystko, a po uśmiechach na twarzach rodziców można było poznać, że pokaz bardzo im się podobał. Nie obyło się bez niespodzianek w związku z akcją "Jak nie czytam, jak czytam", rodzice zaprezentowali uczniom wiersz "Na straganie" Jana Brzechwy. Ich pociech nagrodziły ich za to gromkimi brawami. Pod koniec przedstawienia dzieci wręczyły swoim rodzicom wspaniałe prezenty. Następnie przyszedł czas na całuski, przytulasy i wspólne, rodzinne zdjęcia. Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieci.
Więcej zdjęć w galerii.
2
Akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam”
Nasza społeczność szkolna przystąpiła do masowej akcji czytelniczej, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”. Na przekór informacjom podawanym przez media postaraliśmy się udowodnić, że z czytaniem wśród dzieci jest dobrze.
Oto nasza fotorelacja:
Warsztaty ekologiczne
Przedszkolaki i uczniowie klas I-III, uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w ramach projektu „EKO W DZIAŁANIU - TEREN” realizowanego przez bibliotekę, którego organizatorem jest Celowy Związek Gmin CZG-12. Celem zajęć było kształtowanie postaw i kultury ekologicznej, promocja działań proekologicznych. Dzieci poznały niektóre z ekologicznych grzechów Ekonieboraka, tytułowego bohatera książki „Draka Ekonieboraka” autorstwa Emilii Dziubak, Elizy Saromy – Stępniewskiej oraz Iwony Wierzby. Rozwiązywali zagadki ekologiczne i segregowali śmieci. W ramach projektu filia w Dębnie otrzymała kosz na baterie oraz zgniatarkę do butelek, która okazała się niemałym zaskoczeniem, świetną niespodzianką oraz przydatnym sprzętem dla każdego małego i dużego ekologa. Zajęcia prowadziły Pani Ewelina Maciocha i Karolina Gabrysiak z oddziału dziecięcego biblioteki publicznej w Dębnie.
2
Zajęcia z długopisem 3D
Podczas zajęć z długopisami 3D, oprócz dobrej zabawy, uczniowie ćwiczą motorykę małą, sprawności ręki, rozwijają umiejętności chwytu pisarskiego, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, a także koordynacji tych czynności przy pomocy wzroku. Koncentracja uwagi, wytrwałość, cierpliwość i dokładność w wykonywaniu podjętego zadania towarzyszyły uczennicą i uczniom klasy pierwszej podczas wykonywania zkładek do książek.
Konkurs "Łąka słowami malowana"
25 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr. 2 w Dębnie odbył się międzyszkolny konkurs słowno-muzyczny „Łąka słowami malowana”.Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować utwór o tematyce wiosennej, podkład muzyczny oraz odpowiedni do tematu strój. Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Grabowska z klasy pierwszej, która przedstawiła wiersz "Wiosenny Czarodziej" napisany przez Dorotę Gellner. Swoim występem oczarowała publiczność, a jury przyznało jej wyróżnienie. Gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za kolejne występy Zuzanny.
Olimpiada sportowa w oddziale przedszkolnym
- 1
W dniach od 29 maja do 02 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w XI Powiatowej Olimpiadzie Lekkoatletycznej. Organizatorem były: Przedszkole nr 1 "Czarodziejska Kraina" oraz Przedszkole nr 2 im. S. Modrzejewskiej w Dębnie. W zawodach wzięło udział ośmioro dzieci: Aniela Drużga, Aniela Górna, Tobiasz Fitek, Hubert Potyraj, Filip Radz, Nikodem Ziętek, Ignacy Judka, Michał Przyszlak.
Zadaniem drużyn było wykonanie 9 konkurencji, między innymi: jazda na hulajnodze, rzut piłką lekarską, bieg w workach czy slalom z piłką gimnastyczną. Wszyscy zawodnicy za udział w Olimpiadzie otrzymali medale, dyplomy oraz niespodzianki.
Gratulujemy!!!
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to wyjątkowe święto. W tym dniu w naszej szkole zaplanowano szereg atrakcji. Uczniowie klas starszych wyruszyli z wychowawcami na szkolne podchody. Dziewczęta i chłopcy zostali podzieleni na grupy. Jedna z nich uciekała i chowała się, zostawiając po drodze strzałki i wskazówki oraz zadania do wykonania. Druga grupa musiała odszukać pierwszą. Młodsze dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach i rozgrywkach sportowych. Po wspólnych poszukiwaniach i wyścigach przyszedł czas na kolejne niespodzianki: dmuchane zamki do skakania dla najmłodszych, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, popcorn i watę cukrową. Zwolennicy szachów i warcabów mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w turnieju. Natomiast miłośnicy piłki nożnej zjednoczyli się na boisku szkolnym i rozegrali emocjonującym mecz. Po tym szeregu rozrywek dzieci mogły odpocząć przy ognisku i upiec kiełbaski. Dzień w szkole upłynął w miłej atmosferze. Wszyscy dobrze się bawili.
Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i wszystkim rodzicom zaangażowanym w organizację uroczystości.
1
Wycieczka Szlakiem Pamięci Narodowej
- 7
26 maja 2023r. (piątek) 51 uczniów naszej szkoły wybrało się na wycieczkę Szlakiem Pamięci Narodowej.
Najpierw pojechaliśmy do Czelina. Tam właśnie w 1945 roku, jeszcze na kilka miesięcy przed ustaleniem oficjalnych granic Polski, 27 lutego żołnierze 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego 1 Armii Wojska Polskiego wbili pierwszy słup graniczny nad brzegiem Odry. Biało-czerwony słup wyciosał kapral Adolf Wydrzyński. Wraz ze słupem wkopano do ziemi butelkę z aktem erekcyjnym upamiętniającym ten fakt z podpisami biorących udział w zdarzeniu żołnierzy. Do słupa przybito tablicę z napisem "Polska", orłem i informacjami o odległościach do Warszawy (474 km) i Berlina (64 km). Nadano wtedy też komunikat do kwatery głównej Wojska Polskiego informujący o dotarciu żołnierzy do Odry i postawieniu granicznego słupa. Słup oraz butelkę znaleziono w 1947 roku. Oryginały aktu i słupa można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a ich kopie w Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego przy Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach oraz w Muzeum Wojskowym we Wrocławiu. W październiku 1968 roku na miejscu słupa postawiono obelisk projektu rzeźbiarki Anny Paszkiewicz symbolizujący słup graniczny. Pomnik ma przypominać o wydarzeniu z 1945 roku. Ma on formę kolumny z kamienia łupanego.Około 100 m na zachód od właściwego obelisku stoi w lesie obelisk mały. Zaprojektował go komandor Henryk Kalinowski, a wykonali żołnierze ze Szczecina-Podjuch. Stał on od 1960 do 1968 roku na miejscu obecnego pomnika.
Z Czelina udaliśmy się do Gozdowic, gdzie przywitał nas pan Kamil- żołnierz ubrany w mundur z czasów II wojny światowej. Pod jego czujnym okiem ćwiczyliśmy musztrę, a następnie zwiedziliśmy Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1Armii Wojska Polskiego. O historii Muzeum i jego eksponatach opowiadał właśnie pan Kamil.
Muzeum powstało w 1965 roku, a przy jego organizacji pracowali saperzy z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu pod dowództwem mjr. Konstantego Machajskiego. Mieści się w budynku, który w kwietniu 1945 roku, podczas forsowania Odry był siedzibą sztabu gen. Jerzego Bordziłowskiego, szefa wojsk inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego oraz mjr. Aleksandra Kofanowa – dowódcy 6 Batalionu Pontonowo-
Mostowego. Pierwszym opiekunem zbiorów był st. szer. Andrzej Kraska.
W ramach muzealnej wystawy prezentowane są pamiątki po wojskach inżynieryjnych, m.in. dokumenty, mapy, zdjęcia, umundurowanie oraz modele urządzeń (mosty pontonowe, kafar). Zrekonstruowano również schron bojowy dowódcy wojsk. Na wystawie plenerowej można zobaczyć m.in. amfibie, łodzie oraz barki desantowe.Obejrzeliśmy też Pomnik Sapera (odsłonięty w 1952 r., przebudowany w 1972 r.).
Potem pojechaliśmy do Siekierek. Przy drodze prowadzącej z Gozdowic do Starych Łysogórek ustawiono Kamienną Ścianę Chwały. Widnieje na niej mapa Polski i napis "Chwała bohaterom 1. Armii WP”.
W Starych Łysogórkach zwiedziliśmy Cmentarz Wojenny dla polskich żołnierzy, którzy padli na polach i w odmętach Odry podczas jej forsowania i dalej na szlaku bojowym prowadzącym na Berlin. Zginęło około dwóch tysięcy polskich żołnierzy. Obecnie spoczywa na nim 1987 żołnierzy w 24. kwaterach, w 1743. mogiłach pojedynczych i zbiorowych. Pamięć poległych, których miejsce pochówku nie jest znane, przypomina 46 tablic. 1975 żołnierzy znanych i 12 nieznanych przeniesionych zostało z 252. miejsc pochówków na
szlaku bojowym od Odry do Berlina. W latach 1945-46 pochowano tu 1598. ekshumowanych żołnierzy, w 1948 r. – 24., w 1953 r. – 348., w 1962 r. – 12., w 1966 r. – 2. i w 1984 r. – 3. odnalezionych żołnierzy. Spoczywa tu 1646. szeregowców, 129. podoficerów, 128. oficerów i 84. żołnierzy o niezidentyfikowanym stopniu. Najmłodsi mieli 18 lat.Mogiły oznaczone są białymi krzyżami grunwaldzkimi. Dominuje nad nimi 18-metrowy monument z kamieni granitowych, na którym umieszczone są dwa miecze grunwaldzkie o długości 170 cm. Opiera się przy nim postać kobiety z dzieckiem na rękach, symbolizująca zapewne nowe życie. W tle, po obu stronach żagiel, mający symbolizować przeprawę odrzańską. Pomnik autorstwa S. Lewińskiego odsłonięty został w 1961 r. Na jednym żaglu umieszczony jest napis: Żołnierzom polskim poległym nad Odrą w walce o odzyskanie
prastarych ziem piastowskich 16 kwietnia – 7 maja 1945.Obok cmentarza znajduje się muzeum 1. Armii Wojska Polskiego, po którym oprowadzali
nas panowie: Kamil i Michał (przewodnicy z Gozdowic).Przed muzeum stoi czołg typu IS-2, który przejechał prawie cały szlak bojowy 1 AWP: od Żytomierza po Łabę, liczący w sumie 1300 km. Maszyna należała do polskiego 4. Samodzielnego Pułku Czołgów.
Nasi uczniowie nie omieszkali, oczywiście, wejść na ten czołg i z góry podziwiać panoramę okolicy.
Następnym punktem naszej wycieczki była Cedynia. Tam, oczywiście, Góra Czcibora i Wieża Widokowa.
Góra Czcibora znajduje się cztery kilometry od Cedyni i trzy kilometry od granicy z Niemcami w Osinowie Dolnym. Nazwa Góra Czcibora związana jest z bitwą pod Cedynią i Czciborem, czyli bratem Mieszka I. Obaj walczyli w bitwie przeciwko Hodonowi – margrabiemu Marchii Łużyckiej.Bitwa pod Cedynią rozegrała się 24 czerwca 972 roku. W samym mieście istniał gród, a później warownia graniczna. Hodon sprzeciwił się cesarzowi i postanowił zaatakować atrakcyjne tereny Polan. Prawdopodobnie chciał ograniczyć wpływy Mieszka w państwie Wolinian. Pod Cedynią wojska Hodona z pomocą Zygfryda von Walbecka poległy z rąk rycerzy Czcibora.
W tysięczną rocznicę bitwy (1972) wzniesienie zostało zwieńczone 15-metrowym „Pomnikiem Polskiego Zwycięstwa nad Odrą” przedstawiającym stylizowanego orła wzbijającego się do lotu autorstwa Czesława Wronki i Stanisława Biżka.Spod pomnika rozciągają się piękne widoki na rzekę Odrę oraz Niemcy. Podobno jest to najwyższy pomnik orła w Polsce.
Przy schodach prowadzących do pomnika( a jest ich 270!) znajdują się tablice z napisami w języku polskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim.
Charakterystyczna dla tego miejsca jest również mozaika u podnóża wzniesienia, wykonana w 1972 roku, autorstwa Jerzego Chmielewskiego i Kazimierza Błonki, przedstawiająca wyobrażenie bitwy pod Cedynią.
Wszyscy wycieczkowicze z ciekawością obejrzeli Wieżę Widokową w Cedyni.
Została ona zbudowana dzięki inicjatywie burmistrza Cedyni Ernesta Eduarda Melcheranw 1895r. na wzniesieniu Schützenberg jako pomnik wojenny.
Na ścianach wieży umiejscowione były trzy pamiątkowe granitowe tablice z nazwiskami
cedynian, którzy polegli podczas wojen Prus z Danią w 1864, z Austrią w 1866 i z Francją w latach 1870/1871 oraz niewielka żeliwna tablica upamiętniająca żołnierza Kuhna, poległego w 1903r. podczas wojny z Chinami.Cedyńską wieżę zaprojektował i wybudował wraz ze swoimi rzemieślnikami cedyński mistrz budowlany Krüger. Realizacja inwestycji kosztowała 5000 marek. 7 lipca 1895r. wieża została przekazana władzom miasta i udostępniono ją do zwiedzania. Otwarcie wieży miało być uroczyste i połączone z musztrą żołnierzy, defiladą weteranów oraz honorowym salutem armatnim. Niestety, Podczas próbnego wystrzału z zabytkowego moździerza zginął 10 – letni chłopiec. Uroczystość została więc odwołana, a miasto okryło się żałobą.
Wieża przetrwała dwie wojny światowe. Według różnych przekazów w czasie walk w lutym 1945 r. służyła Armii Czerwonej jako punkt obserwacyjny. Później, uznana jako obiekt o znaczeniu militarnym, wykorzystywana była do 1956 r. jako strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. W międzyczasie zostały usunięte wszystkie tablice poświęcone poległym żołnierzom. Po 1956r. wieża została odremontowana i udostępniona do zwiedzania.
Wieża ma 14 metrów wysokości i jest podzielona na 4 kondygnacje. W połączeniu z naturalnym wzniesieniem roztacza się z niej wspaniały widok na Żuławy Cedyńskie aż po Hohensaaten i Lunow, na południe po Bad Freienwalde i Odrzycko (Oderberg) oraz na północny wschód po Świecie nad Odrą (Schwedt).
Górująca na miastem wieża sprawia, iż jest ona z daleka widoczna i stanowi jeden z charakterystycznych akcentów krajobrazu Cedyni i jej okolic.
Po zwiedzeniu wieży pojechaliśmy do Osinowa Dolnego do restauracji McDonalds. Apetyt wszystkim dopisywał, więc szybko zregenerowaliśmy siły.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Smolnicy. Ta wycieczka była bardzo ciekawą lekcją historii.
Organizatorem wycieczki była pani Lidia Karpińska.
📕📖📗📚📓📙
Wyprawa po witaminę N, czyli radość z kontaktu z przyrodą
Uczniowie klasy IV z wielką pasją oglądali zjawiska zachodzące wokół nich. Tym razem wyposażeni w lornetki i lupy obserwowali świat w powiększeniu na lekcji przyrody.
Warsztaty profilaktyczne
19.05.2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez firmę
" Centrum Profilaktyki i Reedukacji "Alterier".
Tematy warsztatów:
- klasy I-III "Fonoholizm, czyli co"?
- klasy IV-VI " Między postępem, a zagrożeniem- Fonoholizm"
- klasy VII-VIII "Kiedyś "Tajfun" dzisiaj "Mocarz". Dopalacze- problem (nie) do rozwiązania?
Uczniowie klas I-VI zaznajomili się z problemami wynikającymi z nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego oraz jego wpływu na organizm młodego człowieka. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że telefon to nie tylko szanse, ale również zagrożenia, które prowadzą do uzależnienia- fonoholizmu.
Uczniowie klas VII-VIII wzbogacili wiedzę na temat skutków i zagrożeń wynikających z zażywania dopalaczy. Celem warsztatów było kształtowanie umiejętności skutecznego odmawiania zażywania dopalaczy oraz wzmocnienie zachowań asertywnych, by uczeń potrafił powiedzieć "nie", gdy ktoś zachęca do wzięcia substancji psychoaktywnych.
Bardzo dziękujemy Miejsko-Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów w Dębnie za sfinansowanie warsztatów.
Śpiewająco kocham moją mamę:)
Dnia 24 maja 2023 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbył się Gminny, Międzyprzedszklony konkurs piosenki: "Kocham moją mamę". Naszą szkołę w kategorii pięciolatków reprezentowała Gabrysia Wojciechowska, która zajęła III miejsce, oraz w kategorii sześciolatków Aniela Drużga, która zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom za wspaniały występ, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu dziewczynek do konkursu.
Wyprawka do zerówki
23 - 25 maja 2023 r.
Ósmoklasiści, życzymy Wam powodzenia na egzaminie, połamania pióra, optymizmu i dużo wiary we
własne siły.
Ogromu szczęścia, łatwych zadań i trafienia w wymarzone tematy, oraz byście dostali się do
wymarzonych szkół.
🧾
Nocowanie kl.6 w szkole
Nocowanie w szkole było pełne atrakcji. Pierwszym punktem programu był mecz piłki nożnej w wykonaniu chłopców i aerobik dziewcząt na trawie. Kolejnym punktem imprezy była dyskoteka prowadzona przez DJ-a Filipa. Zmęczeni uczniowie po tańcach odpoczywali zajadając zamówioną pizzę i kebaby, by nabrać siły na kolejną atrakcję, którą była zabawa w chowanego w zupełnych ciemnościach. Uczniowie uzbrojeni w latarki szukali kryjówek poszczegónych osób. Ostatni punkt programu to seans filmowy, który trwał i trwał, aż zawitał ranek:).
Zielona szkoła
Uczniowie klasy I- V uczestniczyli w „Zielonej Szkole” w Ośrodku Kadet OK nad jeziorem Lipie.Program obfitował w różnorodne atrakcje. Uczniowie żeglowali, wspinali się na ściankę wspinaczkową, pływali rowerkami wodnymi i uczestniczyli w grze terenowej. Nie zabrakło również zabaw sportowych, ogniska z pieczeniem kiełbasek, dyskoteki czy pysznych lodów. W ośrodku na uczestników zawsze czekały przysmaki, które prędko znikały z talerzy. Pobyt bardzo zintegrował uczniów. Z wielkim smutkiem żegnali się z Zieloną Szkołą. Ten czas na długo zostanie w ich pamięci, a wspomnienia ożyją dzięki pamiątkowym zdjęciom. Wszystkim od pierwszego dnia dopisywała wspaniała pogoda i dobre samopoczucie.
Gala wręczenia nagród "Żywy obraz"
W Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Dębnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom międzyszkolnego konkursu fotograficznego "Żywy obraz" organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 1 im. Młodych Talentów w Smolnicy. Nagrody zwycięzcom wręczyła Pani Dyrektor Izabela Jach.
I miejsce zajęła Paulina Bagińska - uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie, która przedstawiła obraz: "Żydówka z pomarańczami" Aleksander Gierymski .
II miejsce Amadeusz Tracz - uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Młodych Talentów w Smolnicy który, przedstawił obraz "Mistrz zagadek, malarz tajemnic" René Magritte
III miejsce Julia Waliszewska uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie, która przedstawiała obraz "Chef Offer 2" Afarin Sajedi
Wyróżnienia otrzymały:
Hanna Paluch - uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im Arkadego Fiedlera w Dębnie, która przedstawiła obraz "Stara kobieta sprzedająca jajka" Hendrick Bloemart
Martyna Misztal - uczennica Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Młodych Talentów w Smolnicy która, przedstawiła obraz Salvador Dali "Izolacja".
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt osobom. Szczególne podziękowania kierujemy do Pań pracujących w oddziale dziecięcym biblioteki za wsparcie podczas organizacji wystawy.
Marta Paluch i Karolina Sutor
6
(☞゚ヮ゚)☞ Tydzień Bibliotek ☜(゚ヮ゚☜)
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, w dniach 8-15 maja, organizuje Tydzień Bibliotek. Ta forma promocji czytelnictwa i bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Biblioteka szkolna w Smolnicy zaprasza swoich Czytelników do udziału w obchodach Święta😊
Oto nasze propozycje:
1. Dowiedz się, jak powstała książka
https://www.youtube.com/watch?v=DVW-JE4_ujU
https://www.youtube.com/watch?v=5dHmwZRQ0FI
2. Sprawdź swoją wiedzę o książce
Młodsi -
I trochę starsi -
3. Poćwicz spostrzegawczość
4. Wyczaruj własną książkę, czyli przepis na lapbook
https://www.youtube.com/watch?v=-YghqFOiGBw
Życzę miłej i twórczej zabawy!📖📚🔍
- Lorem ipsum...
Archiwum Aktualności