Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Moje Podstawy Bezpiecznej Zimowej Zabawy"
Regulamin konkursu oraz zgoda opiekuna prawnego dziecka znajduję się poniżej.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Moje Podstawy Bezpiecznej Zimowej Zabawy"
Regulamin konkursu oraz zgoda opiekuna prawnego dziecka znajduję się poniżej.
22 grudnia – to był wyjątkowy dzień dla uczniów i nauczycieli. Nasza szkoła poddała się magii Świąt Bożego Narodzenia. Już od rana wszyscy dzielili się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia. Uczniowie pod opieką wychowawców, z pomocą rodziców zadbali o poczęstunek oraz wystrój sal lekcyjnych. Piękne choinki, świąteczne potrawy i wypieki wprowadziły wszystkich w cudowny przedświąteczny nastrój. Bożonarodzeniowe dekoracje, gwiazdkowe prezenty, wspólne śpiewanie kolęd oraz poczęstunek stworzyły świąteczno – noworoczne klimaty. Nie zabrakło również Jasełek, które ku zaskoczeniu widzów, w tym roku były bajkowe. Na scenie pojawiły się różne postacie z bajek, aby nadać tradycyjnym treściom nowych znaczeń. Swoje talenty taneczne oraz wokalne zaprezentowali także uczniowie naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że wszystkie serdeczne życzenia spełnią się każdemu bez wyjątku, a czas nadchodzących świąt przyniesie odpoczynek i wytchnienie od codziennych zmartwień.
Wnioski do pobrania w sekretariacie.
Do wniosku dołączamy akt urodzenia dziecka.
Zapraszamy
Dnia 11 grudnia dzieci z klas I-IV oraz oddziału przedszkolnego wybrały się na spotkanie z Mikołajem w Radziczu. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Dla każdego znalazła się słodka niespodzianka, i dla młodszego, i dla starszego, i dla grzecznego, i mniej grzecznego. Było dużo radości, uśmiechów oraz wspólnej zabawy. Uczniowie wzięli udział w świątecznych warsztatach z Elfami, ozdabiali przepyszne pierniki, dekorowali choinki, a także jeździli konno. Pobyt w Radziczu wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.
Zdjęcia dzieci z Mikołajem znajdują się w albumie fotograficznym w zakładce uczniowie i rodzice.
Do następnego roku drogi święty Mikołaju!!!
20.11.2023 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne przez Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe Genesis.
Tematy warsztatów:
Bardzo dziękujemy za sfinansowanie warsztatów Miejsko-Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów w Dębnie.
Uczniowie klasy drugiej przez cały tydzień zaprzyjaźniali się z Cukierkiem, bohaterem lektury Waldemara Cichonia „Cukierku, Ty łobuzie”. Uczniowie po samodzielnym przeczytaniu książki świetnie znali jej treść, potrafili opowiadać przygody bohatera.
Lektura zainspirowała dzieci do wykonania pomysłowego lapbooka – pomocy dydaktycznej w formie książeczki, gromadzącej informacje na temat lektury. Lapbooki zawierały tytuł, autora, własnoręcznie wykonane plany wydarzeń, opisy postaci, morały i kolorowe rysunki, które były umieszczone w kieszonkach, książeczkach, kopertach, harmonijkach i karteczkach w różnorodnych kształtach. Uczniowie wykazali się fantazją, kreatywnością i wielką wyobraźnią.
Wszystkie prace uwiecznione zostały, dzięki sprzętowi zakupionemu z projektu #Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie, wykorzystując długopisy 3D z filamentem w kolorach jesieni oraz szablony rysowali liście. Ważne było, aby obrysy poprawiono kilkukrotnie, co wpłynęło na zwiększenie ich trwałości. Podczas pracy z długopisem usprawniają motorykę małą oraz ćwiczymy koordynację wzrokowo- słuchową. Wykonane na zajęciach liście zostały, wykorzystane podczas zajęć przyrodniczych w klasach I-III, których celem było: utrwalenie nazw jesiennych liści np. klonu, kasztanowca czy dębu. Długopisy zostały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
W listopadzie uczniowie klasy drugiej podczas edukacji technicznej poznawali działanie i funkcję narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Bohaterami spotkań był czajnik elektryczny, toster, opiekacz oraz igła i nitka. Uczniowie nawlekali nitkę, przyszywali guziki i wykonali korale. Dowiedzieli się, z czego zbudowany jest czajnik elektryczny, kto i kiedy przyczynił się do powstania tego urządzenia. Ustalili bezpieczne zasady korzystania i przygotowali sobie pyszną herbatkę. Zdecydowanie najbardziej podobała się uczniom lekcja podczas której, mogli samodzielnie przygotować tosty. Najpierw dyskutowaliśmy o tym, jak odróżnić toster od opiekacza, poznaliśmy ich funkcje i przeczytaliśmy krótką instrukcję obsługi. Rozmawialiśmy również o oznaczeniach związanych z poborem mocy i zasadach bezpieczeństwa. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Miś na zajęciach informatyki w klasach I-III
Na zajęciach, nasi "młodzi programiści" pracowali na wirtualnej macie do kodowania nad odkodowaniem szyfru. Według wskazówek ułożyli pyszczek misia. Mali artyści samodzielnie stworzyli portrety misiów z wykorzystaniem aplikację paint. Swoje dzieła zapisali na tabletach i komputerach. Powstały piękne i kreatywne prace, a podczas zajęć panowała bardzo pozytywna atmosfera. Uczniowie byli dumni ze swoich prac.
Jak powiedział św. Jan Paweł II: ,,Bogatym nie jest ten, co posiada, lecz ten, kto daje”. 5 grudnia 2023r. w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Podsumowaliśmy dotychczasową pracę wolontariacką zajadając się pizzą i rozmawiając o planach na bieżący rok szkolny. Miło spędziliśmy czas.
Duże, małe kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały Oddział Przedszkolny.
"Przybyły" wraz ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
W dniu 24 listopada 2023r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach , bawiły się przy piosenkach. Dla dzieci tego dnia przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkurs plastyczny,zgadywanki, misiowe tańce i degustacja miodku. Na koniec zabawy dzieci złożyły przysięgę, że zawsze będą szanowały swoje misie.
Czy globalne ocieplenie spotęgowane emisją gazów cieplarnianych jest faktem? Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatu?
Na te i szereg innych pytań związanych z globalnymi zmianami środowiska szukali odpowiedzi, jedyni z Polski, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Młodych Talentów w Smolnicy, którzy we współpracy z Schools in Durham i 114 szkołami z Europy, Afryki i Azji realizują projekt ECO2 Smart Schools.
Celem projektu jest nadanie problemowi ocieplenia klimatu właściwej rangi w odbiorze społecznym, uświadomienie osobistej odpowiedzialności każdego z nas oraz ukazanie możliwości działań na rzecz klimatu.
Od września podzieleni na trzy grupy wiekowe (7-9 lat, 9-11 lat, 11+) uczniowie, podejmowali aktywności kreowania pozytywnych wzorców w zakresie inicjatyw społecznych oraz codziennych nawyków, które przyczyniają się do zahamowania negatywnych skutków zmian klimatycznych. Wykazując zaangażowanie, dobrą organizację i pomysłowość, uczniowie wraz z opiekunami tworzyli wiatraki, turbiny wodne, gry planszowe, plakaty tematyczne, karty zadań, przeprowadzali doświadczenia i obserwacje. Łącząc naukę z praktycznymi doświadczeniami uczestnicy projektu nie tylko planowali, organizowali pracę, ale także podejmowali decyzje prowadzące do zwiększenia ich wpływu na klimat. Angażowali się w rozwiązywanie problemów klimatycznych na poziomie, na którym mogą zobaczyć namacalne rezultaty, a tym samym coś zmienić. Swoje dokonania wszystkie grupy uwieczniły na zdjęciach oraz stworzonej prezentacji, którą podzieliły się z innymi szkołami z całego świata.
Kilkumiesięczna praca została zwieńczona udziałem w Światowej Konferencji Klimatycznej COP 28 zorganizowanej online 6-7 grudnia 2023 roku w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Podczas interaktywnej wideokonferencji uczniowie dzielili się spostrzeżeniami, odczuciami i doświadczeniami o najważniejszych kwestiach związanych z ochroną klimatu i środowiska naturalnego oczywiście porozumiewając się w języku angielskim.
Realizacja powyższego projektu była doskonałą okazją do wzmocnienia współpracy międzyprzedmiotowej oraz integracji społeczności szkolnej, w ramach działań na rzecz środowiska przyrodniczego i lepszej przyszłości.
Ziemio - to wszystko dla Ciebie!
21.11 każdego roku obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to szczególny dzień, by zastanowić się, czy potrafimy również dawać coś od siebie, a nie tylko brać. Nie tylko dziś, ale każdego dnia powinniśmy sprawiać przyjemność drugiej osobie, robić dobre uczynki i wzmacniać pozytywne emocje.
I tego dnia nie zabrakło miłych gestów w naszej szkole. Każdy został obdarowany miłą niespodzianką z motywującymi i życzliwymi sentencjami.
Bądźmy życzliwi nie tylko od święta.
Od 1 do 19 listopada bieżącego roku nasza szkoła aktywnie włączyła się w realizację działań związanych z ogólnoświatową "Kampanią 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".
Hasłem tegorocznej kampanii było #10sekund, co ma uzmysłowić ile można zrobić w ciągu 10 sekund, żeby powstrzymać przemoc. Prowadzone w ramach kampanii działania miały ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
W klasach 1-8 odbyły się zajęcia profilaktyczne i pogadanki dotyczące sposobów przeciwdziałania agresji,form przemocy, co robić jako świadek przemocy oraz praw dziecka. Uczniowie dowiedzieli się również jakie są numery alarmowe i gdzie mogą szukać pomocy.
W holu zawiska gazetka dotycząca rodzajów przemocy, numerów alarmowych oraz jak reagować,kiedy jesteśmy świadkiem przemocy.
Nie odchodźmy – nie odwracajmy wzroku – bądźmy uważni, obserwujmy i zawsze reagujmy na przemoc!!!
Uczniowie naszej szkoły ponownie wzięli udział w obchodach ,,Światowego Dnia Rzucania Palenia",który w tym roku przypada 16 listopada.
W ramach akcji przeprowadzono zajęcia profilaktyczne w klasie 4 i 5 mające na celu poszerzenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, a także kształtowania postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do kształtowania odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomią uczniom szereg zagrożeń jakie niesie ze sobą nałóg palenia papierosów.
16 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie.
Z tej okazji uczniowie wzięli udział w zajęciach, których celem było uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne marzenia, zainteresowania, potrzebujemy przyjaciół, miłości, szacunku i akceptacji bez względu na pochodzenie, status społeczny czy wyznanie. “Niech tolerancja towarzyszy nam każdego dnia” - takie motto towarzyszyło dzieciom podczas zajęć, a jednocześnie utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to ważny temat, do którego warto wracać i o nim rozmawiać.
17 listopada 2023r. uczniowie klasy 8 przygotowali zdrowe śniadanie w ramach Dnia Zdrowego Śniadania. Każdy przyniósł coś smacznego i zarazem zdrowego, razem skomponowaliśmy kolorowe kanapki. Wszystkim smakowało!
Lidia Karpińska
Powered by aSc EduPage