24 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w wycieczce „Szlakiem Piastowskim” do Gniezna i Biskupina.
Gniezno to miasto, które już zawsze kojarzyć będzie się z początkami państwa polskiego. Jego losy są nierozerwalnie związane z losami całego kraju – było pierwszą stolicą Polski, spoczywają w nim szczątki Św. Wojciecha.
Od godziny 9 rano zwiedzaliśmy Katedrę Gnieźnieńską znajdującą się na Wzgórzu Lecha. Podziwialiśmy mury kościoła zbudowanego na polecenie pierwszego władcy naszego kraju i zabytki mające niekiedy ponad tysiąc lat.
Katedra była świadkiem koronacji królów polskich. Pierwszym koronowanym królem w Gnieźnie był Bolesław Chrobry. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy bogate zbiory w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej- skarbcu katedry. Znajdują się tam najstarsze zabytki w Polsce, m.in. złoty kielich z X w. zwany kielichem Św. Wojciecha.
Podziw wzbudziły w nas też słynne Drzwi Gnieźnieńskie wykonane za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku, przedstawiające życiorys św. Wojciecha.
Obejrzeliśmy również podziemia katedry, a na zakończenie zwiedzania Gniezna najwytrwalsi weszli na Wieżę Widokową (240 schodów!).
Od godziny 14.00 do ok.16.00 pod opieką przewodników zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie znajdujące się ok.40 km od Gniezna.
Osada w Biskupinie powstała ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej. Zbudowano ją na wyspie, która na skutek obniżenia poziomu wody w jeziorze przekształciła się w półwysep. Osada zajmowała powierzchnię 2 ha i była zamieszkiwana przez ok. 1000 osób. Do osady można było się dostać przez potężną bramę, której zwieńczenie stanowiło jednocześnie doskonały punkt obserwacyjny.
Wewnątrz osady znajdowało się 13 rzędów domów połączonych ze sobą szczytami. Każdy z nich miał powierzchnię ok. 80 m², na którą składała się izba z przedsionkiem zajmowanym zimą przez zwierzęta gospodarskie. W izbie na jednym wspólnym łożu spała cała rodzina składająca się z 7 – 10 osób, tutaj też znajdowało się palenisko, z którego dym wydostawał się przez niewielki otwór w dachu.
Obecnie w skansenie można obejrzeć wnętrza trzech zrekonstruowanych chat oraz sprzęty, jakimi posługiwali się mieszkańcy osady. Oprócz zrekonstruowanych zabudowań znajduje się tu wystawa muzealna pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”, a także XIX-wieczna zagroda pałucka.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w restauracji McDonald.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.
Opiekunami wycieczki były panie: Lidia Karpińska (kierownik wycieczki), Alina Jaz oraz Magdalena Czaja.
Film - Pomniki Historii odc.19 – Biskupin https://www.youtube.com/watch?v=a1oqga-LWck&t=62s