PEDAGOG/PSYCHOLOG
Drogi Uczniu!
Jeżeli doświadczasz pewnych trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami, odczuwasz stres, czujesz się jakbyś gdzieś „utknął” i nie wiesz dlaczego, masz obniżony nastrój, coś Ci doskwiera, masz dylemat, którego nie potrafisz rozwiązać, zmagasz się z podjęciem ważnej dla siebie decyzji… zapraszamy, chętnie Ci pomożemy!
Jeżeli chcesz podzielić się z nami swoimi sukcesami, coś Ci się udało, wydarzyło się coś miłego i dobrego lub masz ochotę przyjść i po prostu porozmawiać o tym co się wydarzyło w ostatnim czasie… również jesteśmy dla Ciebie!
Pamiętaj, że u nas możesz znaleźć wsparcie i zrozumienie. Podczas spotkania z nami będziesz miał również okazję spojrzeć na dane sytuacje/problemy z innej perspektywy, co jest niezwykle ważnym krokiem ku zmianie
GODZINY PRACY SPECJALISTÓW 2024/2025
GODZINY KONSULTACJI PEDAGOGA SPECJALNEGO
(M. PALUCH)
WTOREK 13:00 - 13:45
ŚRODA 09:40 - 11:45
CZWARTEK 08:55 - 09:40
10:35 - 11:45
13:25 - 14:15
PIĄTEK 12:30 - 12:55
GODZINY KONSULTACJI PEDAGOGA SZKOLNEGO
(N. HERTEL)
PONIEDZIAŁEK 08:55 - 09:50
10:35 - 13:40
WTOREK 10:35 - 12:35
ŚRODA 09:40 - 12:40
PIĄTEK 08:55 - 09:50
10:35 - 11:40
GODZINY KONSULTACJI PSYCHOLOGA
(Z. CICHOSZEWSKA)
PONIEDZIAŁEK 08:00 - 13:00
ŚRODA 08:00 - 14:00
Uprzejmie prosimy, na spotkanie z pedagogiem szkolnym, pedagogiem specjalnym lub psychologiem szkolnym umawiać się telefonicznie dzwoniąc do sekretariatu szkoły: 95 760 14 90 lub pisząc bezpośrednio do psychologa/ pedagoga szkolnego/ pedagoga specjalnego przez dziennik elektroniczny.
W razie nagłych przypadków, możesz się z nami kontaktować mailowo:
Natalia Hertel (pedagog szkolny): natalia@sp1smolnica.pl
Marta Paluch (pedagog specjalny): marta@sp1smolnica.pl
Zuzanna Cichoszewska (psycholog): zuzacichoszewska@sp1smolnica.pl
Warsztaty "Jak uczyć się skutecznie?"
Jak uczyć się efektywnie? Jak planować naukę? Jakie techniki wykorzystywać w procesie zapamiętywania? Na takie oraz inne pytania odpowiadaliśmy podczas warsztatów z pedagogiem i psychologiem szkolnym dotyczących "Jak uczyć się skutecznie i efektywnie?".
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję sprawdzić się czy potrafią się uczyć wykonując test i sprawdzając jaki styl uczenia jest im najbliższy. Rozmawialiśmy o tym co nam pomaga, a co rozprasza w nauce, jak organizacja miejsca pracy wpływa na proces uczenia się. Poznaliśmy również twchniki ułatwiające zapamiętywanie.
W procesie uczenia istotną rolę odgrywa również poziom koncetracji, kreatywość oraz trening pamięci. Dlatego podczas zajęć uczniowie mieli okazję w praktyce sprawdzić się wykonując zagadki oraz zadania poprawiające sprawność naszego mózgu.
Certyfikat Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym
Z radością informujemy, że nasza szkoła znalazła się w gronie placówek, które uzyskały certyfikat SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM. Certyfikat został nam przyznany za podjęte działania w ramach kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”.
Cieszymy się, że działania, które przeprowadziliśmy w naszej szkole, zaowocowały przyznanym certyfikatem, ale przede wszystkim wierzymy, że przyczyniliśmy się do kształtowania postaw opartych na otwartość, tolerancję i empatię wobec osób z dysfunkcją wzroku.
Finał Kampanii DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
- 1
Finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy! W całej Polsce zabłysły czerwone światła. Nasza szkoła również.
Niech każde dziecko czuje się bezpieczne, kochane i szanowane. Tylko wspólnie możemy stworzyć świat oparty na empatii i dialogu- to da im MOC na całe życie! Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem!
Lekcja Tolerancji
Światowy Dzień Tolerancji obchodzony 16 listopada stał się doskonałą okazją, aby zastanowić się jak możemy budować świat pełen otwartości, akceptacji i szacunku do drugiego człowieka. Podczas zajęć dyskutowaliśmy o odrzuceniu, hejcie, dyskryminacji wobec innych ludzi, na które nie ma naszego przyzwolenia.
Pamiętajmy, że każdy ma prawo być sobą, a nasze różnice czynią nas wyjątkowym!
Kampania społeczna "Dzieciństwo bez przemocy"
Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania wspierające dobre dzieciństwo. Nasza szkoła również przystąpiła do tego projektu.
Kampania organizowana jest przez Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę" oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Chcemy edukować, jak wychowywać dzieci bez przemocy, jak rozpoznawać przemoc i jak na nią reagować, by każde dziecko mogło rozwijać się w bezpiecznym środowisku. Dzieciństwo mocy bez przemocy to prawo każdego dziecka!
Każda przemoc odbiera dziecku poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i zaufanie do ludzi. My - dorośli, możemy to zmienić.
Więcej informacji o kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy znajduje się na stronie
https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
Razem możemy stworzyć bezpieczne dzieciństwo dla każdego dziecka!
W ramach kampanii m.in. zachęcamy do podpisania manifestu i wyrażenia swojego sprzeciwu wobec psychicznej i fizycznej przemocy wobec dzieci:
Konkurs z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia
W związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia 2024, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu wraz ze Starostwem Powiatowym w Myśliborzu serdecznie zapraszają uczniów klas 4-8 szkół podstawowych do udziału w konkursie profilaktycznym na prezentację multimedialną.
Temat konkursu: "Cyfrowe Wyzwanie: zaprezentuj świat bez papierosa"
Najważniejsze informacje:
- Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z powiatu myśliborskiego
- Termin nadsyłania prac: do 30 listopada 2024 r.
- Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej adresowanej do młodych osób eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi, w tym papierosami i e-papierosami
Zwycięzców wyłoni komisja konkursowa powołana przez organizatorów.
W załączeniu przekazujemy regulamin konkursu oraz niezbędne dokumenty.
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału.
Załączniki:
REGULAMIN_POWIATOWEGO_KONKURSU_Swiatowy_Dzien_Rzucania_Palenia_2024.pdf
Zal_nr_1_Zgoda_na_udzial_opiekun_osoby_nieletniej.docx
Kampania społeczna "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie "
Nasza szkoła włączyła się w społeczną akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski pod hasłem „Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!” organizowanej przez K-P Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy.
Z tej okazji 15 października szkolna grupa taneczna Passion Dance wystąpiła na obchodach Dnia Białej Laski, organizowanych przez Polski Związek Niewidomych w Dębnie. Na zaproszenie Pani Kamili Szymków, prezes Związku, młode tancerki zaprezentowały układy taneczne, podkreślając tym samym siłę wspólnoty i solidarność z osobami niewidomymi. Występ wzbudził wiele pozytywnych emocji, a publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami. Piękno ruchu i emocje przekazywane przez taniec poruszyły widzów, a na twarzach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. To był wyjątkowy moment, który zjednoczył wszystkich obecnych i pozostanie na długo w pamięci uczestników wydarzenia.
Podczas obchodów uczniowie mieli również okazję zapoznać się z problematyką dotyczącą osób niewidomych i niedowidzących. Poznawali świat z wykorzystaniem zmysłu dotyku, smaku i węchu, bez wykorzystania wzroku. Dowiedzieli się też, jak we właściwy sposób służyć pomocą niewidomemu spotkanemu na ulicy. Wysłuchali również listu Adama i nagranymi życzeniami filmowymi.
Celem kampanii było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową oraz zwiększenie integracji tych osób ze społeczeństwem.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony 10 października, to ważna okazja, aby zwrócić uwagę na istotę zdrowia psychicznego oraz promować świadomość w tym zakresie. W naszej szkole chcemy wykorzystać ten dzień, aby podkreślić znaczenie dbałości o zdrowie psychiczne oraz zrozumienie, że każda osoba może potrzebować wsparcia w trudnych chwilach.
Jak dbać o zdrowie psychiczne na co dzień?
Dbanie o zdrowie psychiczne to proces, który warto wprowadzać w życie na co dzień. Oto kilka prostych sposobów, które mogą pomóc:
- Rozmawiaj o swoich uczuciach: Nie bój się dzielić swoimi emocjami z przyjaciółmi, rodziną lub nauczycielami.
- Spędzaj czas na świeżym powietrzu: Aktywność fizyczna i kontakt z naturą mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
- Znajdź czas na relaks: Regularne chwile relaksu, takie jak czytanie książki czy słuchanie muzyki, mogą pomóc w redukcji stresu.
- Szukaj wsparcia: Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie wahaj się skontaktować z pedagogiem, psychologiem, wychowawcą lub innymi nauczycielami.
Zapraszam do zapoznania się z prezentacją:
Swiatowy-Dzien-Zdrowia-Psychicznego-wersja-poprawiona.pdf
Tydzień Dbania o Relacje i Integrację Klas
Zdajemy sobie sprawę jak ważne są dobre relacje w gronie klasowym, dlatego zadbaliśmy o to podczas Tygodnia Dbania o Relacje i Integrację Klas. Jest to coroczna inicjatywa pedagoga szkolnego oraz psychologa, podczas której skupiamy się na budowaniu i wzmacnianiu pozytywnych relacji klasowych oraz na rozwijaniu umiejętności współdziałania w grupie, aktywnego słuchania oraz rozwijania wzajemnego szacunku do drugiej osoby.
4
Program rekomendowany "Debata"
18 września uczniowie klas VI-VII realizowali program rekomendowany "Debata". Celem warsztatów było przekazanie rzetelnej wiedzy na temat szkodliwości używek. Podczas warsztatów uczniowie poznali negatywne konsekwencje picia alkoholu i używania substancji psychoaktywnych. Prowadząca w interesujący sposób przekazała mechanizm uzależniania się oraz ukazała czynniki chroniące przed przedwczesną inicjacją alkoholową. Warsztaty miały również na celu kształtowanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą, podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Zastosowane metody aktywizujące sprawiły, że uczniowie byli bardzo aktywni, podejmowali dyskusję oraz ukazywali swój punkt widzenia.
Warsztaty zostały zrealizowane we współpracy z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.
Dziękujemy bardzo Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębnie za umożliwienie realizacji programu w naszej szkole.
1
Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"
18 września br. uczniowie klas II-III wzięli udział w realizacji programu profilaktycznego z zakresu wczesnej profilaktyki "Cukierki" prowadzonego przez specjalistę Panią Marzenę Kitę z Centrum Działań Profilaktycznych.
Program Cukierki jest propozycją oddziaływań profilaktycznych skierowanych do dzieci na najniższym etapie kształcenia i opiera się na wspólnej lekturze bajki "Cukierki" oraz pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych.
Celem zajęć było przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego i technicznego, jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły. Program miał też skłaniać uczniów do nawiązania rozmowy ze swoimi rodzicami w domu na temat potencjalnych zagrożeń, sytuacji trudnych z udziałem dzieci.
Dziękujemy bardzo Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębnie za umożliwienie realizacji programu w naszej szkole.
1
Sukces naszej uczennicy
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie w ramach obchodów „Światowego Dnia bez Tytoniu" organizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu.
Celem organizowanego konkursu była edukacja społeczeństwa oraz podnoszenie świadomości na temat negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych związanych z paleniem tytoniu.
Zwycięzców wylosowano wśród 44 uczniów.
Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Martyna Skowronek.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Warsztaty dla rodziców z Pozytywnej Dyscypliny
Już 16 września rusza bezpłatne wyzwanie „Jak być dobrym i skutecznym rodzicem – 5 gamechangerów, które rewolucyjnie zmieniają zasady gry rodzicielskiej”!
Kiedy? Wyzwanie startuje 16 września i trwa 5 dni.
O której? Codziennie spotykamy się o 12:00 na webinarze na YouTube, nagranie spotkania będzie dostępne do końca trwania wyzwania.
Jak dołączyć? Wypełnij formularz na stronie i koniecznie potwierdź zapis w mailu.
https://aktualnosci.pozytywnadyscyplina.pl/wyzwanie-jak...
Za ile? To wyzwanie jest prezentem dla świadomych rodziców. Udział w nim jest BEZPŁATNY.
Szczegóły na stronie :
Zapisz się na BEZPŁATNE wyzwanie „Jak być dobrym i skutecznym rodzicem”! (pozytywnadyscyplina.pl)
bądź Facebooku - POZYTYWNA DYSCYPLINA
Jak spędzić wakacje z dzieckiem
Bezpiecznych wakacji
Kochani Uczniowie!!!!
Wakacje to dla Was czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapomnijcie jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajcie uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia.
Spotkanie z wyjątkową osobą
Dnia 19.06.2024 w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Grzegorzem Ciołkiem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas V-VIII. Podczas spotkania Pan Grzegorz opowiedział nam o swojej wyjątkowej przemianie, której dokonał dzięki własnej pracy i zaangażowaniu, konsekwencji, działaniu pomimo przeciwności losu, miłości do sportu, zdrowym stylu życia i o tym, jak ważne są marzenia.
Dziękujemy Panie Grzegorzu! To było piękne, inspirujące spotkanie!
Certyfikat "Trzymaj Formę"
Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała certyfikat ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę".„Trzymaj formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Warsztaty w ramach programu "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach"
Uczniowie klas VI i VII w obecnym roku szkolnym wzięli udział w realizacji Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych, w tym nowych narkotyków dla uczniów szkół podstawowych „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”, którego celem jest prowadzenie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i promowania prozdrowotnych zachowań.
W ramach podsumowania projektu 12 czerwca 2024 r. odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem PSSE w Myśliborzu- Panem Krzysztofem Palpuchowskim oraz Komendy Miejskiej Policji w Dębnie- Panią Agnieszką Budak.
Prelekcja miała na celu przekazanie uczniom informacji dotyczących aktualnych zagrożeń wynikających z sięgania po substancje odurzające, w tym nowe narkotyki, poinformowanie młodzieży o skali zjawiska, odpowiedzialności prawnej i formach demoralizacji. Wskazano uczniom drogi rozwoju bez nałogów i ryzyka utraty zdrowia lub życia. Omówiono negatywne działania używania napojów energetycznych na zdrowie.
Dziękujemy gościom ze przekazanie ważnych informacji i cennych wskazówek.
Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024
31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu i promować zdrowy styl życia. To ważne święto, które przypomina nam, jak wiele negatywnych konsekwencji niesie za sobą palenie.
Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn wielu poważnych chorób, w tym raka płuc, chorób serca oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dym tytoniowy zawiera tysiące szkodliwych substancji chemicznych, które nie tylko wpływają na palacza, ale także na osoby przebywające w jego otoczeniu, narażając je na bierne palenie.
Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z rzucenia palenia. Odstawienie papierosów przynosi niemal natychmiastowe korzyści zdrowotne – poprawia się kondycja fizyczna, wzrasta poziom energii, a ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób zaczyna się zmniejszać.
W naszej szkole stawiamy na edukację zdrowotną i promowanie zdrowego trybu życia. Światowy Dzień bez Tytoniu to doskonała okazja, aby porozmawiać z uczniami na temat negatywnych skutków palenia oraz zachęcić ich do podjęcia zdrowych wyborów na co dzień.
Zachęcamy wszystkich do refleksji nad swoim stylem życia i podjęcia kroków w kierunku życia wolnego od dymu tytoniowego. Dbajmy o swoje zdrowie i zdrowie naszych bliskich!
Konkurs plastyczny na plakat pod hasłem: „Artystycznie o uzależnieniach”
W związku z realizacją przez naszą szkołę Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” serdecznie zapraszam do wzięcia udzału w konkursie plastycznym na plakat pod hasłem: „Artystycznie o uzależnieniach” organizowanym przez Zachodniopomorskego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 5, 6 i 7 szkół podstawowych objętych realizacją ww. programu. Celem głównym konkursu jest przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych poprzez popularyzację treści profilaktycznych w tym zakresie z wykorzystaniem artystycznych form wyrazu tj. malowania, rysowania, grafiki 3D.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu przedstawiającego tematykę dotyczącą profilaktyki uzależnień od narkotyków, alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych a następnie przesłaniu pracy wraz z wypełnionymi formularzami, stanowiącymi załączniki do niniejszego regulaminu pocztą tradycyjną na adres Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie, w terminie do dnia 7 czerwca 2024 r.
Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie!
Wojewodzki_konkurs_plastyczny_2024.pdf
Zgody_przedstawiciela_ustawowego_niepelnoletniego_uczestnika_konkursu_na_udzial_w.pdf
Zajęcia integracyjne
Pedagog specjalny podnosi samoocenę uczniów i podejmuje działania, których celem jest integracja. Podczas zajęć w klasie drugiej dzieci grały w grę towarzyską. Podczas której nie tylko świetnie się bawiły, ale także zdobywały nowe umiejętności społeczne i poznały siebie, na zupełnie nowym poziomie. To właśnie takie działanie integrujące wpływają na nasze środowisko i pozwalają na znalezienie w nas samych nim talentów i mocnych stron. Jest częścią tego magicznego procesu rozwoju i integracji. To niesamowite widzieć, jak każde dziecko wnosi coś wyjątkowego do grupy i jak razem tworzymy organizację nauki i wzajemnego wsparcia.
Dzięki takim zajęciom dzieci poznają wartości współpracy, empatii i akceptacji. To nieocenione doświadczenie, które wpływa na ich zachowanie i relacje.
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Jest to dzień ważny, różnorodny i wyjątkowy. Na znak solidarności założyliśmy dwie kolorowe skarpetki. W tym dniu chcieliśmy pokazać, że różni Nas od nich tak nie wiele, jeden dodatkowy chromosom- tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka!
Każdy z Nas jest niepowtarzalny - inny i kolorowy!
5
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie, która coraz częściej dotyka dzieci i młodzież.
Z tej okazji w klasach 4-7 przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczne zwiększające świadomość na temat tej choroby.
Z roku na rok zwiększa się zachorowalność dzieci i młodzieży na depresję. Poprzez takie akcje chcemy zwiększyć czujność uczniów w stosunku do samych siebie, ale także do kolegów i koleżanek.
Podczas warsztatów uczniowie poznali różnice między depresją, a obniżonym nastrojem, symptomy depresji, sposoby radzenia sobie z chorobą oraz możliwości pomocy osobom chorującym na depresję. Zwieńczeniem zajęć była praca grupowa dotycząca sposobów i możliwości dbania o swój dobrostan psychiczny jako profilaktyki tej choroby.
Ponadto zwrócono szczególną uwagę uczniom, że nie można bać się prosić o pomoc. Przypomniano o dostępności specjalistów w szkole, oraz możliwości skorzystania z numerów pomocowych:
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych znajdujących się w kryzysie emocjonalnym.
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją –możesz przeczytać więcej klikając w link
Bezpieczne ferie
Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEiN, która zawiera aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.
Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Poradnik_bezpiecznego_wypoczynku_2023-2024_____zima.pdf
Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:
- Zasady bezpieczeństwa dotyczące zabaw na śniegu, lodowisku i podczas kuliów
- Bezpiecznie na stoku - na stronie można znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki, komiksy i materiały do pobrania.
- Ostrożnie na lodzie – informacja o zagrożeniach związanych z zamarzniętymi zbiornikami wodnymi.
- Bezpieczne poruszanie się po górach – materiały informacyjne Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Konkurs Plastyczny w ramach realizacji akcji Bezpieczne Ferie 2024.
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym w ramach realizacji akcji Bezpieczne Ferie 2024.
Regulamin konkursu oraz formularz zgody rodzica/opiekuna prawnego znajduję się poniżej.
Regulamin_Konkursu.pdf
Warsztaty profilaktyczne
20.11.2023 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne przez Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe Genesis.
Tematy warsztatów:
- I-VI "Hejt w internecie". Uczniowie poznali czym są zachowanie agresywne, hejt w internecie oraz jakie zagrożenia mogą ich spotkać w wirtualnym świecie. Dzieci dowiedziały się,gdzie szukać pomocy, jeżeli same doświadczą zachowań agresywnych w Internecie. Uświadomiono również uczniom jakie konsekwencje mogą ich spotkać w przypadku stosowania agresji i hejtu w Internecie.
- VII-VIII "Agresja i przemoc rówieśnicza". Warsztaty pomogły uczniom zdobyć umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji. Dzieci poznały sposoby radzenia sobie z negatywnymi uczuciami i agresją, a także skutecznego rozwiązywania konfliktów bez przemocy i agresji. Podczas warsztatów omówiono różnicę między agresją , a przemocą. Na koniec poruszono również, że nikt nie jest bezkarny i jakie konsekwencje mogą ich spotkać w przypadku zachowań agresywnych w stosunku do innych.
Bardzo dziękujemy za sfinansowanie warsztatów Miejsko-Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów w Dębnie.
Podsumowanie Kampanii 19 dni
Od 1 do 19 listopada bieżącego roku nasza szkoła aktywnie włączyła się w realizację działań związanych z ogólnoświatową "Kampanią 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".
Hasłem tegorocznej kampanii było #10sekund, co ma uzmysłowić ile można zrobić w ciągu 10 sekund, żeby powstrzymać przemoc. Prowadzone w ramach kampanii działania miały ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
W klasach 1-8 odbyły się zajęcia profilaktyczne i pogadanki dotyczące sposobów przeciwdziałania agresji,form przemocy, co robić jako świadek przemocy oraz praw dziecka. Uczniowie dowiedzieli się również jakie są numery alarmowe i gdzie mogą szukać pomocy.
W holu zawiska gazetka dotycząca rodzajów przemocy, numerów alarmowych oraz jak reagować,kiedy jesteśmy świadkiem przemocy.
Nie odchodźmy – nie odwracajmy wzroku – bądźmy uważni, obserwujmy i zawsze reagujmy na przemoc!!!
7
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21.11 każdego roku obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to szczególny dzień, by zastanowić się, czy potrafimy również dawać coś od siebie, a nie tylko brać. Nie tylko dziś, ale każdego dnia powinniśmy sprawiać przyjemność drugiej osobie, robić dobre uczynki i wzmacniać pozytywne emocje.
I tego dnia nie zabrakło miłych gestów w naszej szkole. Każdy został obdarowany miłą niespodzianką z motywującymi i życzliwymi sentencjami.
Bądźmy życzliwi nie tylko od święta.
6
Światowy Dzień Tolerancji
16 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie.
Z tej okazji uczniowie wzięli udział w zajęciach, których celem było uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne marzenia, zainteresowania, potrzebujemy przyjaciół, miłości, szacunku i akceptacji bez względu na pochodzenie, status społeczny czy wyznanie. “Niech tolerancja towarzyszy nam każdego dnia” - takie motto towarzyszyło dzieciom podczas zajęć, a jednocześnie utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to ważny temat, do którego warto wracać i o nim rozmawiać.
Światowy Dzień Rzucania Palenia 2023
Każdego roku trzeci czwartek listopada (w 2023 – 16 listopada) obchodzimy jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. Światowi eksperci zdrowia alarmują, że epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tys. osób niepalących.
W ramach akcji przeprowadzono zajęcia profilaktyczne w klasie 4 i 5 mające na celu zwrócenie uwagi naszych uczniów na skutki palenia tytoniu i e-papierosów: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim - zdrowotne. Równie ważny był fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci i młodzież) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.
Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
Nasza szkoła dołączyła do Kampanii 19 dni przeciwko przemocy dzieci i młodzieży, której motto brzmi: „Naszym marzeniem jest tworzenie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.
Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
Nagłówek
Jak dbać o zdrowy rozwój psychiczny dziecka
"Troska o zdrowie psychiczne dziecka jest ważne na każdym etapie jego rozwoju. Jeśli nauczymy dzieci samoakceptacji i rozwiązywania problemów, będą mogły lepiej radzić sobie z wyzwaniami w dorosłym życiu. O rozwój psychiczny dziecka dba się poprzez wspólną zabawę, rozmowy, naukę nowych umiejętności. Ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość spędzanego z dzieckiem czasu."
Zapraszam do zapoznania się z treścią Magazynu znajdującego się poniżej.
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Wszycy chcemy być zdrowi, bo przecież zdrowie jest wartością, której nie można kupić. Dbamy o formę fizyczną, zdrowo się odżywiamy, ćwiczymy, chodzimy na spacery, oczywiście to wszystko ma ogromne znaczenie. Jednak nie możemy skupić się wyłącznie na zdrowiu fizcycznym, ponieważ zdrowie psychiczne jest tak samo ważne. I o nie też należy odpowiednio zadbać.
Nagłówek
Optymistyczny październik
Jak wesprzeć dziecko, które pierwszy raz idzie do szkoły?
Bezpieczne wakacje
Drodzy Uczniowie!
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i wspaniałej zabawy. Pamiętajcie, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Żyj zdrowo na sportowo!
2Program "Trzymaj Formę" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
W roku szkolnym 2022/2023 kolejny raz wzięliśmy udział w programie, który był realizowany m. in. na godzinach wychowawczych, zajęciach świetlicowych, zajęciach dodatkowych, lekcjach w-fu oraz podczas przerw. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie na najlepszy projekt , którego hasło brzmiało: "Żyj zdrowo na sportowo".
Za udział w w/w konkursie otrzymaliśmy nagrodę w postaci karty podarunkowej. Bardzo dziękuję Martynie Misztal za zaangażowanie się w realizację projektu.
Światowy Dzień Bez Tytoniu
5Nasza szkoła od wielu lat włącza się w obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu, który przypada 31 maja. Uczniowie klasy IV realizowali program antynikotynowy "Bieg po zdrowie", którego głównym celem było zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów, zapobiegnie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
W ramach zajęć z pedagogiem i psychologiem uczniowie klasy II, V i VI wzięli udział w pogadance na temat negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie i organizm człowieka. Na podsumowanie uczniowie wykonali prace o tematyce antynikotynowej.
Światowy Dzień Bez Tytoniu
Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest co roku 31 maja. W tym roku obchodom towarzyszy hasło : „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”. Globalna kampania 2023 ma na celu podniesienie świadomości na temat alternatywnej produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla rolników uprawiających tytoń oraz zachęcenie ich do prawadzenia zrównoważonych, pożywnych upraw. Kampania będzie również miała na celu ujawnienie wysiłków przemysłu tytoniowego, aby ingerować w próby zastąpienia uprawy tytoniu zrównoważonymi uprawami, przyczyniając się w ten sposób do światowego kryzysu żywnościowego. Uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego. Narastający kryzys żywnościowy jest napędzany przez konflikty i wojny, wstrząsy
klimatyczne oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19. Przyczyny strukturalne, takie jak wybór upraw, również mają wpływ, a spojrzenie na uprawę tytoniu ujawnia, w jaki sposób przyczynia się ona do zwiększonego braku bezpieczeństwa żywnościowego:
Każdego roku na całym świecie pod uprawę tytoniu przekształca się około 3,5 miliona hektarów ziemi. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie.
Uprawa tytoniu wymaga intensywnych zasobów i intensywnego stosowania pestycydów i nawozów, które przyczyniają się do degradacji gleby. Ponieważ tytoń zmniejsza żyzność gleby, grunty wykorzystywane pod uprawę tytoniu w szerszej perspektywie, w przypadku zmiany upraw na żywnościowe, dają uboższe plony.
W porównaniu z innymi działaniami rolniczymi, takimi jak uprawa kukurydzy, a nawet wypas bydła, uprawa tytoniu ma znacznie bardziej destrukcyjny wpływ na ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej podatne na pustynnienie. Jakiekolwiek zyski z tytoniu jako uprawy dochodowej mogą nie zrekompensować szkód
wyrządzonych zrównoważonej produkcji żywności w krajach o niskich i średnich dochodach. W tym kontekście istnieje pilna potrzeba podjęcia środków prawnych w celu ograniczenia uprawy tytoniu i pomocy rolnikom w przestawieniu się na produkcję alternatywnych upraw żywności.
Wspieranie tworzenia alternatywnych źródeł utrzymania.
Przemysł tytoniowy często reklamuje się jako orędownik środków do życia rolników tytoniowych. Jest to dalekie od prawdy. Intensywne obchodzenie się ze środkami owadobójczymi i toksycznymi chemikaliami podczas uprawy tytoniu przyczynia się do złego stanu zdrowia wielu rolników i ich rodzin. Co więcej, nieuczciwe ustalenia umowne z firmami tytoniowymi powodują zubożenie rolników, a praca dzieci, która często jest wpleciona w uprawę tytoniu, koliduje z prawem do edukacji i stanowi pogwałcenie praw człowieka. Dziewięciu z 10 największych hodowców tytoniu to kraje o niskich i średnich dochodach, a 4 z nich określa się jako kraje o niskich dochodach z deficytem żywności. Grunty wykorzystywane do uprawy tytoniu mogłyby być efektywniej wykorzystywane do
osiągnięcia drugiego celu zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych – wyeliminowania głodu.
Kampania WNTD 2023 wzywa rządy i decydentów do zaostrzenia przepisów, opracowania odpowiednich polityk i strategii oraz umożliwienia rolnikom tytoniu zmiany warunków rynkowych na uprawę roślin spożywczych, które zapewnią im i ich rodzinom lepsze życie. Ramowa konwencja WHO o ograniczeniu użycia tytoniu oferuje szczegółowe zasady i opcje polityczne dotyczące promowania opłacalnych ekonomicznie alternatyw dla pracowników tytoniowych, hodowców i indywidualnych sprzedawców (określonych w artykule 17) oraz zwiększania ochrony środowiska i zdrowia ludzi (artykuł 18 ). Wdrażanie tych przepisów powinno zostać wzmocnione w poszczególnych krajach.
Źródło:
Więcej informacji na stronach :
1. https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023
2. https://www.who.int/europe/news-room/events/item/2023/05/31/default-calendar/world-no-
tobacco-day-2023--we-need-food--not-tobaccoŚwiatowy Dzień Bez Tytoniu 2023- „Potrzebujemy
Żywności nie Tytoniu”
Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest co roku 31 maja. W tym roku
obchodom towarzyszy hasło : „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”.
Globalna kampania 2023 ma na celu podniesienie świadomości na temat alternatywnej
produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla rolników uprawiających tytoń oraz
zachęcenie ich do prawadzenia zrównoważonych, pożywnych upraw. Kampania będzie
również miała na celu ujawnienie wysiłków przemysłu tytoniowego, aby ingerować w próby
zastąpienia uprawy tytoniu zrównoważonymi uprawami, przyczyniając się w ten sposób do
światowego kryzysu żywnościowego.
Uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego.
Narastający kryzys żywnościowy jest napędzany przez konflikty i wojny, wstrząsy
klimatyczne oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19. Przyczyny
strukturalne, takie jak wybór upraw, również mają wpływ, a spojrzenie na uprawę tytoniu
ujawnia, w jaki sposób przyczynia się ona do zwiększonego braku bezpieczeństwa
żywnościowego:
Każdego roku na całym świecie pod uprawę tytoniu przekształca się około 3,5 miliona
hektarów ziemi. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000
hektarów rocznie.
Uprawa tytoniu wymaga intensywnych zasobów i intensywnego stosowania
pestycydów i nawozów, które przyczyniają się do degradacji gleby.
Ponieważ tytoń zmniejsza żyzność gleby, grunty wykorzystywane pod uprawę tytoniu
w szerszej perspektywie, w przypadku zmiany upraw na żywnościowe, dają uboższe
plony.
W porównaniu z innymi działaniami rolniczymi, takimi jak uprawa kukurydzy, a
nawet wypas bydła, uprawa tytoniu ma znacznie bardziej destrukcyjny wpływ na
ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej podatne na pustynnienie.
Jakiekolwiek zyski z tytoniu jako uprawy dochodowej mogą nie zrekompensować szkód
wyrządzonych zrównoważonej produkcji żywności w krajach o niskich i średnich dochodach.
W tym kontekście istnieje pilna potrzeba podjęcia środków prawnych w celu ograniczenia
uprawy tytoniu i pomocy rolnikom w przestawieniu się na produkcję alternatywnych upraw
żywności.
Wspieranie tworzenia alternatywnych źródeł utrzymania
Przemysł tytoniowy często reklamuje się jako orędownik środków do życia rolników
tytoniowych. Jest to dalekie od prawdy. Intensywne obchodzenie się ze środkami
owadobójczymi i toksycznymi chemikaliami podczas uprawy tytoniu przyczynia się do złego
stanu zdrowia wielu rolników i ich rodzin. Co więcej, nieuczciwe ustalenia umowne z
firmami tytoniowymi powodują zubożenie rolników, a praca dzieci, która często jest
wpleciona w uprawę tytoniu, koliduje z prawem do edukacji i stanowi pogwałcenie praw
człowieka.
Dziewięciu z 10 największych hodowców tytoniu to kraje o niskich i średnich dochodach, a 4
z nich określa się jako kraje o niskich dochodach z deficytem żywności. Gruntywykorzystywane do uprawy tytoniu mogłyby być efektywniej wykorzystywane do
osiągnięcia drugiego celu zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych –
wyeliminowania głodu.Kampania WNTD 2023 wzywa rządy i decydentów do zaostrzenia przepisów, opracowania
odpowiednich polityk i strategii oraz umożliwienia rolnikom tytoniu zmiany warunków
rynkowych na uprawę roślin spożywczych, które zapewnią im i ich rodzinom lepsze życie.
Ramowa konwencja WHO o ograniczeniu użycia tytoniu oferuje szczegółowe zasady i opcje
polityczne dotyczące promowania opłacalnych ekonomicznie alternatyw dla pracowników
tytoniowych, hodowców i indywidualnych sprzedawców (określonych w artykule 17) oraz
zwiększania ochrony środowiska i zdrowia ludzi (artykuł 18 ). Wdrażanie tych przepisów
powinno zostać wzmocnione w poszczególnych krajach.
Źródło:Więcej informacji na stronach :
1. https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023
2. https://www.who.int/europe/news-room/events/item/2023/05/31/default-calendar/world-no-
tobacco-day-2023--we-need-food--not-tobaccoWarsztaty profilaktyczne
119.05.2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez firmę
" Centrum Profilaktyki i Reedukacji "Alterier".
Tematy warsztatów:
- klasy I-III "Fonoholizm, czyli co"?
- klasy IV-VI " Między postępem, a zagrożeniem- Fonoholizm"
- klasy VII-VIII "Kiedyś "Tajfun" dzisiaj "Mocarz". Dopalacze- problem (nie) do rozwiązania?
Uczniowie klas I-VI zaznajomili się z problemami wynikającymi z nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego oraz jego wpływu na organizm młodego człowieka. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że telefon to nie tylko szanse, ale również zagrożenia, które prowadzą do uzależnienia- fonoholizmu.
Uczniowie klas VII-VIII wzbogacili wiedzę na temat skutków i zagrożeń wynikających z zażywania dopalaczy. Celem warsztatów było kształtowanie umiejętności skutecznego odmawiania zażywania dopalaczy oraz wzmocnienie zachowań asertywnych, by uczeń potrafił powiedzieć "nie", gdy ktoś zachęca do wzięcia substancji psychoaktywnych.
Bardzo dziękujemy Miejsko-Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów w Dębnie za sfinansowanie warsztatów.
Jak wzmocnić poczucie wartości dziecka?
Dzień Zdrowia
35.04.2023 uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Zdrowia, który przypada w kalendarzu 7 kwietnia. Podczas tego dnia odbyła się pogadanka z Panią pielęgniarką dotyczącą dbania o higienę osobistą oraz pomiar ciśnienia. Uczniowie tego dnia wzięli również udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadziła Pani Basia w klasach 0-IV, a w klasach V-VIII Pani Iza i Pani Patrycja.
Nagłówek
aa
KONKURS PLASTYCZNY PT. "ZASADY HIGIENY ZNAMY WIĘC O ZDROWIE DBAMY"
Zapraszam uczniów klas I-III do wzięcia udziału w II Powiatowym konkursie plastycznym pt. "Zasady higieny znamy więc o zdrowie dbamy". Poniżej załączam regulamin konkursu oraz załącznik nr 2 (zgodę opiekuna).
Zal._nr_2_zgoda_na_udzial_opiekun_osoby_nieletniej_2023_Konkurs_Powiatowy.docx
KAMPANIA SPOŁECZNA PT. "#ROZMAWIAJ#REAGUJ"
Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 informuje o trwającej kampanii społecznej pt.: "#Rozmawiaj#Reaguj"! Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa, na problem wykorzystywania seksualnego małoletnich. Państwowej Komisji zależy na tym, aby ten przekaz zapisał się w społecznej świadomości. Zdaniem jej członków, należy w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nielekceważenie tego co jest przez nie zgłaszane. Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone.
Kampania jest skierowana do wszystkich obywateli, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone.
Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie. Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj. #RozmawiajReaguj”.
23.02.2023 Światowy Dzień Walki z Depresją
Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. Uczniowie klasy V dowiedzieli się gdzie szukać pomocy, poznali przyczyny choroby oraz sposoby leczenia. Podczas zajęć uczniowie stworzyli gazetkę informacyjną.
Zapraszam do obejrzenia flimu : 23 lutego Światowy Dzień Walki z Depresją 2023 - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Konkurs pt. " Moje podstawy bezpiecznej zimowej zabawy"
Zapraszam uczniów klas I-III do wzięcia udziału w konkursie pt. "Moje podstawy bezpiecznej zimowej zabawy" w ramach akcji Bezpieczne Ferie 2023. Proszę o zapoznanie się z regulaminem z załącznika.
OGLOSZENIE_KONKURSU_PLAKAT(1).pdf
Zal._nr_1_zgoda_na_udzial_opiekun_osoby_nieletniej__Konkurs_Powiatowy_plastyczny(1).docx
"Higiena naszą tarczą ochronną"
Uczniowie klas I-III biorą udział w programie pt. "Higiena naszą tarczą ochronną" realizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Program ma na celu wdrażania zasad profilaktyki zdrowotnej od najmłodszych lat edukacji w szkole. Treści programu koncentrują się na zapobieganiu chorobom zakaźnym, głównie grypie i koronawirusowi SARS-COV-2, poprzez stosowanie zasad higieny osobistej. Znaczącą rolę w higienie osobistej odgrywa prawidłowe mycie rąk. Głównym celem programu jest osiągnięcie znaczącej poprawy zachowań higienicznych wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych w obszarze profilaktyki chorób zakaźnych.
Konkurs- Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Papierosów uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie powiatowym organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Myśliborzu pt. "Koleżanko, kolego- używki to nic dobrego".
Jest mi bardzo miło poinformować, że nasza uczennica Martyna Misztal z klasy VIII zdobyła III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty profilaktyczne
13.12.2022 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne przez firmę Krakowskie Centrum Edukacji i Profilaktyki.
Tematy warsztatów:
- I-III "Przemoc werbalna-słowa, które ranią całe życie". Uczniowie poznali konsekwencje dla sprawcy i ofiary przemocy werbalnej, nabyli umiejętność skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów oraz wypracowali asertywną postawę wobec osoby stosującej przemoc werbalną.
- IV-VI " Konflikt-rozwiązywanie sporów bez przemocy". Uczniowie poznali sposoby rozwiązywania konfliktów bez przemocy, poznali skutki jakie wynikają z sytuacji konfliktowych oraz nabyli umiejętność prawidłowego radzenia sobie z gniewem.
- VII-VIII "Uzależnienie od internetu, komputera, telefonu komórkowego i Faceeboka". Warsztaty pomogły uczniom zrozumieć czym jest uzależnienie od komputera, telefonu komórkowego i Internetu. Dzieci poznały objawy uzależnień, nabyli wiedzę , gdzie należy się zgłosić z problemem nadużywania komputera, telefonu czy internetu. Uczniowie nauczyli się również rozróżnić pożyteczne od bezużytecznego spędzania czasu przed ekranem.
Bardzo dziękujemy za sfinansowanie warsztatów Miejsko-Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów w Dębnie.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21.11.2022 obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie włączyli się w świętowanie tak szczególnego i wyjątkowego dnia, pełnego pozytywnych emocji, miłych uśmiechów i dobrych uczynków. Korytarz w naszej szkole ozdobiony był cytatami i myślami na temat serdeczności. Pojawiła się skrzynka pocztowa, na której widniało hasło: "DROGA KOLEŻANKO, DROGI KOLEGO NAPISZ COŚ MIŁEGO". Na karteczkach uczniowie i nauczyciele pisali lub rysowali pozdrowienia, miłe myśli i życzenia. Stworzyliśmy również Drzewko Życzliwości i Pozdrowień, na którym każdy dodał od siebie dobre słowo lub rysunek. Jest to szczególny dzień, kiedy możemy się zatrzymać i pomyśleć... szacunek, dobre słowo, miły gest, życzliwość nic nie kosztuje, a ma ogromną moc. Poprawia nastrój i wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy drugiej osoby. Bądźmy życzliwi, szanujmy się, ale nie tylko od święta.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
17 listopada 2022 r.
Zapraszam do zapoznania się z informacją oraz do wzięcia udziału w konkursie.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 51/95 z 12.12.1995 roku z inicjatywy UNESCO. Tolerancja polega na wzajemnym szacunku, empatii, zrozumieniu i akceptacji drugiego człowieka. Hasłami przewodnimi zajęć były poniższe przysłowia:
- "traktuj innego tak, jak sam chwiałbyś być traktowany"
- "postaw się w czyjejś sytuacji, nim go osądzisz",
- „szanuj bliźniego swego jak siebie samego“,
- „nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe“.
Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się czym jest tolerancja i bycie tolerancyjnym, dostkonalili umiejętność komunikacji i wymiany własnych spostrzeżeń. Dzieci obejrzały filmik edukacyjny, a na koniec zajęć wykonali piękne prace plastyczne.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jest to choroba, która dotyczy zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Podczas zajęć obejrzeliśmy film edukacyjny pt. "Kontroluj cukrzycę, ciesz się życiem". Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, podczas których dowiedzieli się jak można zminimalizować wystąpienie choroby, ale również o sposobach jej wykrywania i możliwościach leczenia.
Zapraszam uczniów klas VII i VIII do udziału w konkursie
organizowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną
pt. " Koleżanko, Kolego- używki to nic dobrego!".
Zapraszam do zapoznania się z regulaminem.
24.10.2022 obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością
Celem przeprowadzenia zajęć było zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości na temat prawidłowego odżywiania się, aktywności fizycznej oraz wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.
Dzieci w wirtualnym świecie.
Zapraszam do zapoznania się jak ważny jest właściwy sposób korzystania z internetu, komputera czy smartfona.
https://www.edukacja-
zdrowotna.pl/dzieci-w- wirtualnej-sieci/ Dzieci-w-wirtualnej-sieci_wydanie-III_3_internet.pdf
Nastolatki w wirtualnym tunelu
Jak mądrze towarzyszyć nastolatkowi w wirtualnym świecie?
https://www.edukacja-
zdrowotna.pl/nastolatki-w- wirtualnym-tunelu/
Fundacja „Twarze depresji” realizuje program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla uczniów polskich i ukraińskich. Celem kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje co najmniej około dwóch milionów. https://www.facebook.com/
twarzedepresji Więcej informacji o leczeniu depresji u dzieci i młodzieży: https://twarzedepresji.pl/o-
depresji-u-dzieci/ Zapraszamy również do obejrzenia:
- bezpłatnego magazynu edukacyjnego o depresji u dzieci i młodzieży:
https://twarzedepresji.pl/nr-
4-2021/ - bezpłatnego webinaru o depresji dzieci i młodzieży:
https://www.youtube.com/watch?
v=MlMdAI2btUs&feature=emb_ title
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO 10 X
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Nasza szkoła aktywnie włącza się w promowanie tego dnia. Na spotkaniach z pedagogiem rozmawialiśmy o tym jak dbać o zdrowie psychiczne oraz jaki wpływ ma na nasze życie. Rozmawialiśmy również o emocjach oraz o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, a uczniowie chętnie podzielili się swoimi sposobami na radzenie sobie ze stresem. Dyskutowaliśmy również na temat depresji oraz przypomnieliśmy ważne alarmowe numery telefonów. Najważniejszym jednak było podkreślenie, że uczniowie mogą liczyć zawsze na pomoc w szkole. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy piękne plakaty z radami, które zdobią korytarz szkolny.
PROGRAM PROFILAKTYKI ZINTGROWANEJ "NAWIGACJA W KRYZYSIE"
Nasza szkoła przystapiła do realizacji programu "Nawigacja w kryzysie-chroń siebie i innych".
Programem zostali objęcie uczniowie klasy 6 i 7, rodzice oraz nauczyciele.
Poniżej przekazuję linki do 3 webinarów przygotowanych z myślą o Rodzicach dzieci biorących udział w programie Nawigacja w Kryzysie, a chcących dowiedzieć się więcej na temat wychowania nastolatka w obecnych trudnych pandemicznych czasach. Nagrania (oraz broszura dla Rodziców) zostały przygotowane w ramach współpracy Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Fundacją KGHM, na bazie danych z Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, natomiast dane te są jak najbardziej aktualne dla Rodziców z innych regionów Polski.
Część 1: Jakie znaczenie ma relacja z rodzicami dla współczesnego nastolatka?
Część 2: Co wolno rodzicowi? Czego wymagać od nastolatka, a co odpuścić?
Część 3: Szukaj tego, co dobre – żelazna zasada na trudny czas
NAWIGACJA W KRYZYSIE-BROSZURA DLA RODZICÓW
Nawigacja_w_kryzysie-_Wspolny_rejs-Broszura_dla_Rodzicow.pdf
POWRÓT DO NAUKI STACJONARNEJ
Powrót do nauki stacjonarnej nie musi wiązać się ze stresem.
Poniżej kilka podpowiedzi jak ułatwić dziecku oraz uczniowi powrót do szkoły.
WSPARCIE W ZAKRESIE WCZESNEJ INTERWENCJI PSYCHOLOGICZNEJ I PSYCHOEDUKACJI
Szanowni Rodzice, Uczniowie,
Jeżeli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia przechodzi kryzys psychiczny albo:
-
potrzebujesz wsparcia i rozmowy
-
trudno jest Ci odnaleźć się w nowej sytuacji
-
czujesz lęk, przygnębienie, złość
-
masz poczucie, że jesteś sam/sama
-
szukasz miejsca które oferuje pomoc
Regionalne Centrum Kryzysowe w Myśliborzu w ramach swojej działalności zapewnia wsparcie w zakresie wczesnej interwencji psychologicznej i psychoedukacji na terenie powiatu myśliborskiego.
Ważne! Usługi są w pełni bezpłatne i nie wymagają skierowania.
Regionalne Centrum Kryzysowe oferuje wsparcie osobom i rodzinom, które są w trakcie lub po przebytym kryzysie psychicznym.
Skontaktuj się z, jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje pomocy.
Wszelkie informację znajdziecie Państwo na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu
Regionalne_Centrum_Kryzysowe_w_Mysliborzu.pdf
DEPRESJA
MĄDRE POCHWAŁY
Jak chwalić, żeby nie sprawić, by młody człowiek czuł, że spełnia tylko nasze oczekiwania?
Zapraszam do przeczytania artykułu
MADRE_POCHWALY-ARTYKUL_DLA_RODZICOW
INSTYTUCJE UDZIELAJĄCE WSPARCIE I POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ I WYCHOWAWCZĄ
Instytucje_udzielajace_wsparcia_i_pomoc
STRES- WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
BEZPIECZNE DZIECKO W SIECI
Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat niebezpieczeństw w internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody wyeliminowania zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:
http://uwaznirodzice.pl/ -kampania „Uważni Rodzice” zwraca uwagę na kluczową rolę rodzicielskiej uważności w ochronie dzieci przed zagrożeniami online. Przekazy kampanii koncentrują się na problemie uwodzenia dzieci w sieci.
https://fundacja.orange.pl/kurs/ - Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców
http://www.dzieckowsieci.pl/ strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
https://dyzurnet.pl/- zespół ekspertów NASK działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci - kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/dla-rodzicow.html -zostań wdomu bezpiecznie z Akademią NASK
https://116111.pl/- telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
https://fdds.pl/pomoc-dla-rodzica/ -oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
DZIECI W ŚWIECIE GIER KOMPUTEROWYCH
Gorąco zachęcam do zapoznania się z wartościowa pozycją pt." Dzieci w świecie gier komputerowych".
Nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem. Sytuacja zdalnego nauczania dodatkowo potęguję ten czas.
Nieodpowiednie i bezrefleksyjne korzystanie z komputera i gier może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka, a także ograniczyć jego rozwój społeczny, poznawczy czy emocjonalny, szczególnie jeżeli stanowi główną formę spędzania czasu wolnego.
dzieci-w-swiecie-gier-komputerowych.pdf
JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO W TRAKCIE NAUKI ZDALNEJ
Zachęcam Państwa do zapoznania się z prezentacją.
Praktyczny_poradnik_dla_Rodzicow.pdf
Jak-pomoc-dzieciom-w-nauce-domowej.pdf
Drogi Uczniu!
Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
• Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
• Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
• Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
• Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
• Chciałbyś z kimś porozmawiać.
• Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
Drogi Rodzicu
Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:• Niepokoi Cię zachowanie dziecka.
• Chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich relacjach z nim.
• Masz pytanie dotyczące wyników w nauce dziecka i jego funkcjonowania w szkole.
• Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania.
• Masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić.
• Szukasz pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
Zadania pedagoga szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Młodych Talentów w Smolnicy:
- Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych.
- Określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb.
- Organizowanie i udzielanie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki, o których mowa w odrębnych przepisach, w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli,
- Wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki, o których mowa w odrębnych przepisach,
- Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Zadania, o których mowa realizowane są we współpracy z:
- Rodzicami
- Nauczycielami i innymi pracownikami szkoły
- Nauczycielami i pracownikami innych szkół
- Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną
- Poradniami Specjalistycznymi
- Innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży
Przydatne strony dla rodziców:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dębnie