Logopeda
LOGOPEDA
Logopedia to nauka o „kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty”. Zajęcia logopedyczne w naszej szkole organizuje się dla dzieci z zaburzeniami mowy. Zaburzenia te w znacznym stopniu utrudniają komunikację językową, jak i również powodują trudności w nauce. Celem oraz głównym zadaniem terapii logopedycznej jest wyrabianie właściwych nawyków mowy, kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej, stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, doskonalenie mowy już ukształtowanej, wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń. Zajęcia logopedyczne prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie i kwalifikacje w zakresie logopedii szkolnej.
Do zadań logopedy należy:
- przeprowadzenie badań wstępnych w celu ustalenia stanu mowy dziecka,
- diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników organizowanie pomocy logopedycznej,
- prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej oraz grupowej w zależności od rozpoznanych potrzeb,
- podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem dziecka.
Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie logopedii lub logopedii szkolnej. Liczba uczestników zajęć wynosi do 4.
Zgodnie z wymienionym zarządzeniem do zadań logopedy należy w szczególności:
- przeprowadzanie badań wstępnych, w celu ustalenia stanu mowy uczniów, w tym mowy głośnej i pisania;
- diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników organizowanie pomocy logopedycznej;
- prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej, w zależności od rozpoznanych potrzeb;
- podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem ucznia.
Cele strategiczne:
- wczesne rozpoznanie istniejących u dziecka problemów komunikacji językowej;
- zapewnienie właściwej formy profilaktyki, stymulacji i terapii;
- korekcja i naprawa wad wymowy.
Obecnie obowiązujące definicje logopedii mówią, że jest ona „nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty”. Obejmuje też oddziaływanie na psychikę w celu wytworzenia właściwego stosunku do wady mowy i zapobiegania ujemnemu jej wpływowi na kontakty interpersonalne oraz kształtowanie osobowości. Według Genowefy Demelowej logopedia zajmuje się etiologią i patogenezą zaburzeń mowy, ich rozpoznawaniem, zapobieganiem oraz usuwaniem. Interesuje się wychowaniem pod względem mowy, czuwaniem nad jej rozwojem i doskonaleniem oraz ewentualną poprawą, gdy odchyla się ona od normy.
Do zadań logopedii, według Ireny Styczek należą:
- kształtowanie prawidłowej mowy w przedszkolu i w szkole, czyli dbanie o jej prawidłowy i jak najlepszy rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym,
- doskonalenie mowy już ukształtowanej,
- usuwanie wad mowy,
- nauczanie mowy (mówienia i rozumienia) w wypadku jej braku lub utraty,
- usuwanie zaburzeń głosu,
- usuwanie trudności w czytaniu i pisaniu.
- Godziny zajęć logopedycznych:
poniedziałek 08:00 - 08:45
12:40 - 13:25
13:30 - 14:15
14:20 - 15:05
wtorek 10:50 - 11:35
środa 13:30 - 15:05
czwartek 11:45 - 12:30
piątek 10:50 - 11:35