• Zajęcia specjalistyczne korekcyjno-kompensacyjne

        • Prowadząca: mgr Izabela Jach

          CELE:

          terapeutyczne : Rozwijanie i usprawnianie zaburzonych funkcji. Wzmacnianie dobrze funkcjonujących analizatorów. Tworzenie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Podwyższanie motywacji do nauki i wiary we własne możliwości. Usuwanie następstw niepowodzeń szkolnych. Uczenie technik radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami szkolnymi.

          edukacyjne: Rozwijanie spostrzegawczości. Usprawnienie grafomotoryki. Wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów. Ćwiczenie sprawności czytania, liczenia. Doskonalenie kształtnego i czytelnego pisma, przyspieszanie tempa pisania. Ćwiczenia w opracowywaniu tekstów. Kształcenie umiejętności rozumienia poleceń. Rozwijanie umiejętności praktycznych. Pogłębianie znajomości czterech podstawowych działań arytmetycznych i stopniowego osiągania biegłości rachunkowej.

          ogólnorozwojowe : Rozwijanie i kształcenie logicznego myślenia, pamięci, koncentracji uwagi. Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej i słuchowo – wzrokowej. Wzbogacanie słownictwa uczniów. Wskazywanie sposobów radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Wdrażanie do przeżywania pozytywnych emocji ze wspólnej pracy i własnych dokonań.

          Treści zawarte w programie zajęć były realizowane w dowolnej kolejności i dostosowane do potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów.

          Zespołowa praca korekcyjno-wyrównawcza, którą stosowałam w zespołach tak dobranych, że dzieci uczestniczące w zajęciach wykazują te same niedobory i możliwości poznawcze.

          Zajęcia odbywały się w dwóch grupach po 5 osób.

          W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia prowadzi mgr Dorota Chiniewicz

          Termin zajęcia korekcyjno-kompensacyjne zawiera w swej treści elementy pracy korekcyjnej, tj. usprawnianie deficytów rozwojowych i wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych. Korekta to poprawa działania zaburzonych obszarów przez ich ćwiczenie. Kompensacja może być rozumiana jako wyrównywanie braków lub  zastąpienie jakiegoś braku innym czynnikiem, a także jako wspieranie rozwoju funkcji zaburzonej przez sprawną lub mniej zaburzoną.

               Celem nadrzędnym zajęć jest stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego uczniom z trudnościami, rozwoju na miarę ich możliwości.

               Natomiast cele szczegółowe to:

          terapeutyczne : rozwijanie i usprawnianie zaburzonych funkcji. Wzmacnianie dobrze funkcjonujących analizatorów. Tworzenie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Podwyższanie motywacji do nauki i wiary we własne możliwości. Usuwanie następstw niepowodzeń szkolnych. Uczenie technik radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami szkolnymi.

          edukacyjne: rozwijanie spostrzegawczości. Usprawnienie grafomotoryki. Wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów. Ćwiczenie sprawności czytania, liczenia. Doskonalenie kształtnego i czytelnego pisma, przyspieszanie tempa pisania. Ćwiczenia w opracowywaniu tekstów. Kształcenie umiejętności rozumienia poleceń. Rozwijanie umiejętności praktycznych. Pogłębianie znajomości czterech podstawowych działań arytmetycznych i stopniowego osiągania biegłości rachunkowej.

          ogólnorozwojowe : rozwijanie i kształcenie logicznego myślenia, pamięci, koncentracji uwagi. Usprawnianie koordynacji wzrokowo–ruchowej i słuchowo–wzrokowej. Wzbogacanie słownictwa uczniów. Wskazywanie sposobów radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Wdrażanie do przeżywania pozytywnych emocji ze wspólnej pracy i własnych dokonań.

          Treści zawarte w programie zajęć są realizowane w dowolnej kolejności i dostosowane do potrzeb, możliwości i zainteresowań uczniów.