• Z wizytą w bibliotece

          • Dzieci klasy I odwiedziły po raz pierwszy szkolną bibliotekę. Zapoznały się z najważniejszymi zasadami funkcjonowania biblioteki oraz obejrzały wybrane zbiory. Pierwszoklasiści bez problemu wymieniali zalety czytania ksiązek. Na pamiątkę tej wizyty uczniowie otrzymali książki ,,Pierwsze abecadło”.

            Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

          • Zadymiony - mówimy NIE biernemu paleniu

          • Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem Zadymiony - mówimy NIE biernemu paleniu.

            Konkurs zorganizowany jest w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia 2023, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas 4-6 na terenie województwa zachodniopomorskiego.Celem głównym konkursu jest wzmocnienie świadomości uczestników konkursu w zakresie problematyki uzależnienia od tytoniu oraz szkodliwości biernego palenia.

            Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej techniką collage, a następnie dostarczeniu jej do nauczyciela plastyki bądź pedagoga szkolnego w terminie do dnia 30.11.2023 r. 

          • Code week

          • Code week w klasach IV- VIII upłynął nam pod znakiem programowania. Uczniowie pracowali na platformie internetowej Ozoblockly.pl, która pozwala zaprogramować Ozobota w prosty sposób przedstawić najważniejsze elementy programistyczne (warunki, pętle, funkcje). Programy powstają przez łączenie ze sobą odpowiednich bloków, z których każdy odpowiada za uruchomienie określonej funkcji w Ozobocie. Podczas pracy w programie uczniowie poznali wizualny język programowania, jakim jest Ozoblockly. Tworzyli własne gry w środowisku programistycznym Scratch. Budowali i prezentowali roboty z klocków LEGO SPIKE. Zwięczeniem intensywnej pracy zespołowej były roboty, które budziły podziw i zainteresowanie młodszych uczniów.

          • Wycieczka do Dębna

          • Dnia 25 października 2023 roku odbyła się wycieczka do Dębna. Wycieczkę zaczęliśmy od wizyty w Dębnowskim Ośrodku Kultury, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie o wynalazkach Nikola Tesli. Historia rywalizacji pomiędzy Teslą i Edisonem została opowiedziana w sposób humorystyczny, który niezwykle przypadł do gustu naszym uczniom.

            Kolejnym punktem wyprawy był Urząd Miejski w Dębnie, gdzie z uśmiechem powitał nas Pan Burmistrz Grzegorz Kulbicki. Następnie  zaprosił nas do gabinetu i opowiedział wiele ciekawostek o swojej pracy. Zwiedzanie urzędu kontynuowaliśmy z Panią Emilią Jenda, która z zaangażowaniem oprowadziła uczniów po różnych wydziałach znajdujących się w urzędzie i udzieliła wyczerpujących informacji. We wszystkich gabinetach witano nas z radością, a dzieci mogły zadawać pracownikom urzędu często niełatwe pytania.

            Ostatnim punktem programu była wizyta w Bibliotece Publicznej. Pani Karolina Gabrysiak wyjaśniła dziciom co oznaczają sygnatury książek, jakie książki można zaleźć w bibliotece i dlaczego warto czytać. Na koniec uczniowie wykonali tajną misję:  odnjadywali książki zgodne z podaną sygnaturą. To zadanie sprawiło im wiele radości. Ogrom książek i atrakcyjny wystrój biblioteki spowodowały, że dzieci obiecały powrócić tu wkrótce.  

          • Fajny i jaki jeszcze? - uczniowie klasy drugiej poszukują synonimów.

          • Chyba każdemu z nas zdarzyło się powiedzieć, że ktoś jest fajny. Uczniowie klasy II zapytani o to, co właściwie słowo to oznacza wyjaśniali, że ktoś, kto jest FAJNY, może być: miły, koleżeński, pomocny, zabawny. Lekcję zaczęliśmy od wypisania wszystkich znaczeń omawianego słowa, które przyszły uczniom do głowy w formie map myśli. Mapy były pełne kolorów i już podczas ich tworzenia okazało się, że jest wiele słów, które zastępują nam wyraz fajny. Kolejnym krokiem była analiza wiersza Fajnie, czyli jak?". Na koniec zajęć uczniowie stworzyli chmury wyrazowe na platformie WordArt. Okazuje się, że istnieją bardziej precyzyjne określenia niż wyraz fajny i mam nadzieję, że po tej lekcji zagoszczą na co dzień w wypowiedziach naszych uczniów.

          • Projekt - Zielnik

          • Klasa II realizowała przez okres trzech tygodni projekt edukacyjny „Zielnik”. Celem projektu było poznanie wybranych gatunków drzew i krzewów. Początek jesieni to bardzo dobry czas na założenie Zielnika. Teraz liście zaczynają mienić się najróżniejszymi barwami. Tworzenie takiego zbioru na każdym jego etapie sprawiło nam dużo radości. Drzewa opisane w naszym projekcie znajdują się na terenie wsi Smolnica. Sami zdecydowaliśmy, które drzewa i krzewy chcemy dokładnie opisać i poznać. Pierwszym etapem pracy było pozbieranie liści i owoców drzew. W tym celu wybraliśmy się na spacer po okolicy. Gdy liście zaschły przykleiliśmy je na kolejnych kartkach zielnika i podpisaliśmy odpowiednimi nazwami, które wyszukiwaliśmy w atlasach przyrodniczych i aplikacji znam ten liść. Z atlasów dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek drzewach, z których pochodziły znalezione przez nas liście. Dzieci uczestniczyły w projekcie z wielkim zaangażowaniem.

          • Światowy Dzień Origami

          • W dniu 25 października świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Origami. Z niełatwą sztuką składania papieru zmierzyli się uczniowie starszych i młodszych klas. Powstały pingwinki, czapki, nietoperze, kostki, łabędzie zakładki do książek itp. Zadania te wymagały od uczniów cierpliwości, precyzji i koncentracji, za to złożone papierowe konstrukcje sprawiły uczniom wiele radości. Ciekawostką dla uczniów był fakt, że origami narodziło się w Chinach, ale zostało rozwinięte i najbardziej rozpowszechnione w Japonii i to właśnie ten kraj jest najczęściej kojarzony z tą sztuką. Na naszej zajęciach powstały piękne prace, a uczniowie świetnie się bawili.

          • RODZINNY FESTIWAL DYNIOWY

          • Konkurs na najlepszą dynię został rozstrzygnięty:

            I miejsce - Zuzanna Wiśniewska kl. 3

            II miejsce - Roland Sekuła kl. 8

            III miejsce - Joanna Stache kl. 4

            Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim zaangazowanym!

             

          • Pasowanie na Przedszkolaka 2023/2024

          • W dniu 31 października w oddziale przedszkolnym odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Grupa dzieci pasowanych to: Hania Burdzy, Filip Jurek, Marcin Lepsza, Zuzia Lipska, Aniela Łopuszyńska, Malwina Misztal , Basia Pleń, Martyna Pławucka, Lena Staszuk, Adrian Sufisz, Maja Sufisz, Wojtek Zbrzezny, Nikodem Ziętek. Całą uroczystość prowadziła i przygotowała Pani Basia Jurek. W uroczystości wzięli udział rodzice dzieci oraz Pani Dyrektor Izabela Jach. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności i talenty podczas recytacji wierszy, śpiewaniu piosenek, graniu na instrumentach : rurkach, czy zabawach rytmicznych z wykorzystaniem gumy sensorycznej. Udało się również wspólnie zaśpiewać piosenkę: "Bo nasze przedszkole to jedna rodzina", wykorzystując "karaoke". Po części artystycznej odbyło się ślubowanie przedszkolaków. Dzieci zostały obdarowane dyplomami, przypinkami czy upominkami w postaci mięciutkich poduszeczek. Nie wypada wspomnieć o słodkościach, które przygotowały kreatywne i zdolne mamy.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby impreza wyglądała znakomicie!

          • Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

          • Nasza szkoła dołączyła do Kampanii 19 dni przeciwko przemocy dzieci i młodzieży, której motto brzmi: „Naszym marzeniem jest tworzenie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

            Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

            Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

            Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

          • OMNIBUS

          • Dnia 30 października 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1  im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie odbył się Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs "OMNIBUS". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII - Hanna Kolanek, Kornelia Wiśniewska, Mateusz Laska. Konkurs miał formę stacji zadaniowych obejmujących różne dziedziny nauki. Uczniowie oprócz wiedzy musieli wykazać się wielką koncentracją uwagi i szybkością w działaniu.

            Współzawodnictwo okazało się dla wszystkich świetną zabawą.

          • Tydzień Relacji, Tolerancji i Integracji klas

          • We wrześniu w naszej szkole odbył się Tydzień Relacji, Tolerancji i Integracji klas. Z tej okazji zostały przeprowadzone warsztaty w zespołach klasowych, mające na celu nawiązanie współpracy, wykształcenie motywacji do podejmowania wspólnych działań, a także wykształcenie postawy akceptacji wobec różnic, które występują między rówieśnikami. Na terenie szkoły zostały zorganizowane podchody, które dostarczyły dzieciom wiele radości i cennych lekcji dotyczących istoty słowa „integracja”. Poza podchodami dzieci miały okazję wziąć udział w ruchowej interakcyjnej grze planszowej, a także w wielu innych grach i zabawach mających na celu zintegrowanie zespołu klasowego.

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat dbania o zdrowie psychiczne, radzenia sobie ze stresem oraz w trudnych sytuacjach. Przeprowadzone zostały również ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. W klasach oraz na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki informacyjne jak dbać o zdrowie psychiczne, oraz przypominające telefony alarmowe dla osób potrzebujących pomocy. Celem święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na drugą osobę, oraz na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.Najważniejsze telefony, gdy potrzebujemy pomocy.116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży,800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka,800 120 002 – Niebieska Linia dla osób doświadczających przemocy,112 – telefon alarmowy.

          • DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

          • Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Gier Planszowych. Tego dnia uczniowie przynieśli swoje planszówki do szkoły. Podczas wybranych lekcji oraz przerw, każdy mógł zaprezentować swoją grę i zagrać w nią z kolegami w klasie. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się nie tylko różnego rodzaju gry planszowe, ale także uno, bierki, warcaby czy też puzzle. Rozgrywki odbywały się w zabawowej i twórczej atmosferze. Były świetną rozrywką i elementem integrującym zespół klasowy. To był przyjemny, radosny dzień, podczas którego dzieci przekonały się, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

          • CodeWeek w klasach I-III

          • CodeWeek to inicjatywa promująca naukę kodowania…w różnym wieku i na różne sposoby. Bez barier, bez ograniczeń…z czerpaniem radości i spokojnym odczarowywaniem słowa „kodowanie”. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w nim, realizując zadania zaporoponowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować. Zadnia w tej edycji koncentrowały się na rozwijaniu kompetencji przyszłości. Zrealizowaliśmy 11 wydarzeń o następującej tematyce: 

            CodeWeek’owa wieża .Poznajemy europejskie kraje 

            -CodeWeek 2023 w instrukcji słownej ukryty 

            11 edycja w kodzie binarnym ukryta 

            Zakodowane emocje.

            - Wspólny taniec symbolami zakodowany .

            - Labirynt do zwycięstwa .

            - Różne sposoby na stworzenie kodu 

            .- Biegany kod .- Tworzymy sieć .

            - Korzyści z nauki kodowania dostrzegamy, z Uczymy Dzieci Programować świetną zabawę mamy. 

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega inicjatywa CodeWeek, budowali wieżę zgodnie z podanymi warunkami, układali obrazki na podstawie słownej instrukcji i kodu binarnego oraz tworzyli kody offline. Dzięki czemu rozwijali umiejętność logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do pracy w zespołach. Aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.

          • WYCIECZKA DO ICT POLAND

          • 10 października odbyła się wycieczka do firmy ICT Poland. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-III i przedszkolaki. Uczestnicy wycieczki w towarzystwie przedstawiciela ICT Poland p. Radosława Juchlke, który zadbał o zaopatrzenie ich w odblaskowe kamizelki, mogli zobaczyć linię produkcyjną. Prześledzili całą trasę celulozy, która w wyniku wielu skomplikowanych procesów i etapów przetwórstwa, staje się papierem. Na różnych sekwencjach produkcji, widzieli doświadczenia obrazujące co się dzieje wewnątrz maszyn, jak bardzo wytrzymały jest produkowany papier – w zależności od przeznaczenia. Zwiedzanie było urozmaicone konkursami i zawodami np. w wyciąganiu chusteczek na czas. Na koniec na wszystkich uczestników czekała niespodzianka. Zwiedzający otrzymali pakiet wyrobów gotowych.

          • Czytelnicy! To coś dla Was! Największe zawody czytelnicze ruszają!!!

          •     VII Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania dzieci z rodzicami. Misją wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

            Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:

            1) Klasy 1-3

            2) Klasy 4-6

            3) Klasy 7-8

            Jeżeli lubisz czytać, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Zdobywaj z nami sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody i baw się świetnie!

            Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki szkolnej lub odsyłamy na stronę organizatora www.wielkaliga.pl

             

          • Ślubujemy! Uroczyste pasowanie na Ucznia.

          • 14 października świętujemy 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole 13 października odbył się uroczysty apel. Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich nauczycieli, pedagogów, opiekunów dzieci i młodzieży.

            Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie przy tej okazji przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest Pasowanie na Ucznia. 13 października pierwszoklasiści odświętnie ubrani, w obecności swoich rodziców i bliskich rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi uczniami, godnie reprezentować swoją szkołę, a także rozwijać swoje pasje i talenty. Po złożeniu ślubowania Pani Sylwia Mrzygłód zastępca Dyrektora dokonała  Pasowania na Ucznia. Następnie pierwszoklasistom wręczono dyplomy, legitymacje szkolne oraz słodkie upominki.

            Kolejnym punktem tegorocznego apelu była “Gala Oskarowa”, na której docenieni zostali nauczyciele oraz pracownicy szkoły, którzy otrzymali ręcznie malowane torby, które wykonali uczniowie klasy 6 i 7. Uczniowie klas starszych także wykazali się  swoimi umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi. 

            Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy i gratulujemy!

            Po burzy oklasków uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na słodki poczęstunek.

          • Lapbook – sposób na lekturę i nie tylko

          •   Chłopcy z Placu Broni | Ferenc Molnar (książka) - Księgarnia znak.com.pl   Patrycja Woźniak Temat: Galeria: Chłopcy z Placu Broni, poszukiwanie  wartości i celów (lekcja wprowadzająca – zapoznani

            Lapbook – sposób na lekturę i nie tylko

            Lapbook - to rodzaj książki stworzonej na brystolu  z maksymalnie dużą ilością zakładek, kieszonek, kopert, schowków, które zawierają informacje na temat lektury. Zabawa polega na tym, że każdy rodzaj informacji zostaje przekazany w inny, ciekawy i zaskakujący sposób.

            Uczniowie klasy 5 na lekcji języka polskiego prezentowali wykonane przez siebie prace, które były podsumowaniem omawianej lektury - ,,Chłopcy z Placu Broni". Trzeba przyznać, że wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Ich lapbooki zawierały rysunki przedstawiające bohaterów książki, opisy miejsc, plany wydarzeń, krzyżówki. Zachęcamy do obejrzenia galerii lapbooków.

             

    • Lorem ipsum...